Tasarım Gazetesi
MAS 808 Desk Organizer

MAS 808 Desk Organizer

Nisan 3, 2008
Mas 808 Desk Organizer 01

Kalem, makas, silgi, ataş, raptiye, post-it, bant derken masanızda çalışmaya yer bulamıyor musunuz? Mas Büro'nun satışa sunduğu Hatice Armağan tasarımı masaüstü düzenleyicisi size alan açmaya hazırlanıyor. Dağınıklık kavramının düzensizlikten çok, kısa zamanda birden fazla objenin kullanım alanında olmasıyla ilintili olduğunu savunan tasarımcı, ilhamını kendi dağınıklığından almış. Kullanıcısının objeleri rastgele yerleştirmesine izin vermezken, çalışma alanınıza bir düzen oturtmayı başarıyor. Her türlü ihtiyacınızı gözünüzün önünde sergileyen MAS 808, Armağan'ın ofislere bakış açısını birebir yansıtıyor. En yoğun kırtasiye kullanan muhasebe, satınalma, satış gibi bölümler birçok işlemlerini dijital ortamda çözümledikleri için, ihtiyaçlar her geçen gün azalıyor.

Mas 808 Desk Organizer 02

Günde en az 10 saatimizi geçirdiğimiz ofislerimizi ufak dokunuşlarla daha "bizden" hale getirmeyi hedefleyen tasarımcı, Mas 808'de de yalın ve bir o kadar fonksiyonel çizgisini ortaya koyuyor. Geniş bir renk skalası ve şeffaf olarak seçebileceğiniz ürünler, yatay ürünlerin aksine yalnızca ihtiyacınız kadarını depolayarak dağınık görünmenizi engelliyor. Tasarımındaki yalınlığı masanıza taşımayı hedefleyen düzenleyici aradığınızı "koyduğunuz yerde" tutarak, zamanı ekonomik kullanmanızı sağlıyor. Çeşitli meslek gruplarına göre farklı ürün gruplarını depolayarak tek ürünle çalışma alanınızı yönetmeye aday.

Mas 808 Desk Organizer 03

Bir insan günde kaç metre bant, kaç kalem, kaç not kağıdı ve kaç ataş kullanabilir? sorusundan yola çıkılan tasarımda; bilgisayarlar sayesinde her geçen gün değişen kırtasiye ihtiyaçlarımıza kişiselleştirilen bir platform sunuyor.

Eylül ayında başlayan ürün geliştirme süreci; eskizden ürünün ambalajına kadar yaklaşık beş ay sürmüş. Yurtiçi ve yurtdışında raflarda yerini alan tasarım, masanızda yerini almak için oldukça heyecanlı görünüyor.

Mas 808 Desk Organizer 042006 yılından itibaren Japon bir firma olan Plus One şirketi için ev, ofis, banyo ve mutfaklar için objeler tasarlamaya başlayan Hatice Armağan; Plus One'ın Tokyo, Shanghai, New York, Seul ve Istanbul ofislerinin tasarım, trend ve ürün danışmanlığına devam ediyor. Türkiye'den ise banyo firması Adell Armatür, Mas Büro ve Petra ile birlikte tasarım projelerine devam ediyor. Kurumsal bir firmada tasarım hayatına başlayan tasarımcı; kavramsal tasarım gücünü, üretim detaylarına yansıtarak designRain firmasıyla tasarım ve tasarım danışmanlığı yapıyor.

2000 yılında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı'ndan mezun olan tasarımcı; eğitiminin son yılında Eczacıbaşı Artema ile çalışmaya başladı. 2004 yılına kadar banyo, mutfak armatür, aksesuar, ayna ve aydınlatma konusunda bir çok seriye imza atan tasarımcının ürünleri Türkiye başta olmak üzere Amerika, Almanya, İngiltere, İsveç, Avustralya, BDT ve Ortadoğu ülkeleri gibi bir çok ülkede satılmaya devam ediyor. 2003-2005 yılları arasında Bilgi Üniversitesi "Tasarım Kültürü ve Yönetimi" programını tamamlamış; 2004-2005 arası T-Design tasarım şirketinde elektronik, taşıt, mutfak objeleri, ambalaj gibi pek çok projede yer alarak; pek çok sektöre ürün tasarlama fırsatı bulmuştur. 2005-2006'da dDf firmasında Tasarım Direktörlüğü görevini yürüterek başta "İstanbul Design Week 2006" olmak üzere pek çok projenin tasarım direktörlüğünü yapmıştır.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter