Tasarım Gazetesi
Siemens 10 Opera Yarışması Sonuçları Belli Oldu

Siemens 10. Opera Yarışması Sonuçları Belli Oldu

Nisan 1, 2008
Siemens 10 Opera Yarismasi Sonuclari 01

Siemens, onuncusunu düzenlediği Siemens Opera Yarışması ile Türk opera sanatına yine birbirinden yetenekli genç yıldızlar kazandırdı. Yarışmada dereceye giren genç opera sanatçıları, 28 Mart akşamı İstanbul Alman Konsolosluğu'nda düzenlenen ödül töreninde verdikleri mini konser ile davetlilere tadına doyulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

Siemens 10. Opera Yarışması'na bu yıl farklı illerden 37 genç sanatçı başvurdu. 25 Mart'ta düzenlenen ön elemenin ardından, 26 ve 27 Mart tarihlerinde yarı-final ve final bölümleri İtalyan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen yarışmanın sonuçları 28 Mart akşamı İstanbul Alman Konsolosluğu'nda düzenlenen ödül töreniyle açıklandı.

Yarışmada Özgecan Gençer birinci, Sirel Yakupoğlu ikinci olurken Nesrin Gönüldağ ve Süreyya Evren Karacan üçüncülüğü paylaştı. Fuat Kılıç Aslan ise mansiyon ödülü almaya hak kazandı. Ödül törenin ardından verdikleri mini konserle davetlilere unutulmaz dakikalar yaşatan genç opera sanatçıları, yetenekleriyle dinleyenleri kendilerine hayran bıraktı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Baş Rejisörü Doç. Yekta Kara, Devlet Sanatçısı Mete Uğur, Dresden Operası Genel Sanat Yönetmeni Prof. Gerd Uecker, Karlsruhe Operası Genel Sanat Yönetmeni Achim Thorwald ve Siemens adına Özen İncecik'ten oluşan Seçici Kurul, bu yıl yarışmaya katılan genç opera sanatçılarının çok yetenekli olduğunu ve seçim yapmakta zorlandıklarını belirtti.

Yarışmanın birincisi Özgecan Gençer ödül olarak Karlsruhe Operası'nda bir yıllık burs ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul'da 4 aylık Almanca bursu kazanırken, ikinci seçilen Sirel Yakupoğlu, Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi'nde 6 haftalık yaz bursu ve Goethe Institut Inter Nationes İstanbul'da 2 aylık Almanca bursu kazandı. Yarışmada üçüncülüğü paylaşan Nesrin Gönüldağ ve Süreyya Evren Karacan 2000 Euro para ödülüne layık görüldü. Mansiyon kazanan Fuat Kılıç Aslan ise 1000 Euro ile ödüllendirildi.

İlk kez düzenlendiği 1998 yılından bugüne kadar pek çok genç opera sanatçısının kariyerinde önemli bir kilometre taşı olan Siemens Opera Yarışması, genç yeteneklerin yurt içi ve yurt dışında başarılı çalışmalara imza atmalarının da önünü açıyor.

Toplumun gelişiminde sanatın önemli bir yeri olduğuna inanan Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş., her yıl düzenlediği opera yarışması kapsamında hem gençleri teşvik etmeyi, hem de toplumu sanata özendirmeyi amaçlıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter