Tasarım Gazetesi
UNICERA 20 Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı

UNICERA: 20. Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı

Mart 27, 2008
UNICERA 01Seramik Federasyonu, Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği ve TÜYAP'ın işbirliğinde hazırlanan Unicera, 20. Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı, 9 - 13 Nisan 2008 tarihleri arasında TÜYAP Beylikdüzü Fuar Merkezi'nde kapılarını açmaya hazırlanıyor.

UNICERA, 2008 yılında 1 milyar dolar üzerinde ihracat hedefi ile yıldan yıla büyüyerek güç kazanan seramik sektörünün en büyük ve en kapsamlı fuarı olma özelliğini taşıyor. Geçen yıl Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanlar'ın önemli seramik alıcı ve satıcılarını buluşturan, 51 ülkeden 54.305 ilgilinin ziyaret ettiği UNICERA Fuarı'na, 2008 yılında 20 ülkeden 300'ün üzerinde firma ve firma temsilcisinin katılması bekleniyor.

Bölgenin en büyük fuarı olup çevre ülkelerin yoğun ilgisini çekmekte olan ve Avrasya ülkelerini İstanbul'da bir araya getiren UNICERA, seramik sektöründeki en son teknolojik, tasarım ve model yeniliklerinin sergilenmesinin yanı sıra bu sektörde faaliyet gösteren firmalarla ziyaretçileri ortak bir platformda buluşturacak.

Dünya üreticileri arasında üretimde 6. ve ihracatta 5. sırada bulunan Türk seramik sektörü üreticilerinin buluşacağı UNICERA Fuarı'nda seramik kaplama malzemeleri, vitrifiye ürünler, havuz, sauna, armatürler, banyo ve mutfak mobilyaları ve aksesuarları ile bunlarla ilgili yayınlar sergilenecek.

Avrupa'nın En Büyük Üreticisi
Seramik kaplama malzemeleri sektörü ile Türkiye, dünya üzerindeki sıralamada dünyadaki 6.9 milyar metrekare üretim içerisinde 280 milyon metrekare üretimi ile altıncı büyük üretici ülke konumunda. 2007 yılında gerçekleştirdiği 104 milyon metrekarelik ihracat ile 460 milyon dolarlık gelir sağlayan sektör, ihracatta da dünyadaki en büyük beşinci ülke olma özelliği taşıyor.

Seramik sağlık gereçlerinde ise Türkiye, 180 milyon adet olan toplam dünya üretiminin yüzde 10'unu gerçekleştiriyor. 18 milyon adet üretimi ile seramik sağlık gereçleri sektörü Avrupa'nın en büyük üretici ülke konumunda. Türkiye, 210 milyon dolar tutarındaki 8.5 milyon adet seramik sağlık gereci ihracatı ile de Avrupa'nın bir numaralı ihracatçısı.

UNICERA, Sektöre Katkı Sağlıyor
Sektör gelişimine paralel olarak sinerji yaratmaya devam eden UNICERA, nihai tüketici ve profesyonel kullanıcı istekleri ile üreticilerin ürün geliştirme yeteneklerine ivme kazandırıyor, katkı sağlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda büyümenin yanı sıra kalite ve yenilikçi tasarımları ile önemli başarı kaydeden Türk seramik sektörü modern üretim teknolojileri kullanılarak üretilen ürünler ile iç pazar talebini karşılamanın yanı sıra önemli ölçüde ihracat da gerçekleştirdi.

Sürekli gelişen inşaat sektörü, gayrimenkul yatırım ortaklıkları, şehirlerde artan konut ihtiyacı ve konut edinme projelerine paralel olarak geliştirilen yeni yasal uygulamalar, gelişen ve değişen yaşam tarzları, seramik, banyo sektöründe yeni yatırımları da tetikliyor.

Ülke ekonomisi için önemli istihdam sağlayan Türk seramik sektörü, bitmiş ürün ihraç etmenin yanı sıra geliştirdiği tasarımlar ile rekabette de öne geçerek dünya seramik sektöründe söz sahibi olmaya devam ediyor.

Rakamlarla UNICERA
İlk olarak bundan 20 yıl önce 1987'de "Banyo, Seramik, Mutfak Fuarı" adı altında İstanbul Sergi Sarayı'nda 3.500 metrekarelik alan üzerinde düzenlenen UNICERA Fuarı'na, 28'i yerli, 14'ü yabancı toplam 42 firma katılmış, 8.500 kişi de ziyaret etmişti.

1997 yılından itibaren TÜYAP ve TİMDER'in işbirliğinde hazırlanın UNICERA Fuarı, 2001 yılında TİMDER, SERKAP ve SERSA işbirliğine dönüştü. 2003 yılında ise derneklerin SERAMİK FEDERASYONU çatısı altında toplanması sonucunda UNICERA Fuarı, daha da güçlenerek, geniş bir destek kazandı. 2007 yılında ise katılımcı firma sayısı 144'e ulaşırken, ilk kez katılan firma sayısı da 40 olarak gerçekleşmişti. UNICERA Fuarı'nı 2007 yılında 51 ülkeden toplam 54.305 kişi ziyaret etti.

9 - 13 Nisan 2008 yılında TÜYAP'ta 20.'si düzenlenecek olan UNICERA Fuarı'na 20 ülkeden 300'ün üzerinde firma ve firma temsilcisinin katılması bekleniyor. TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde 7 salonda 40 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak olan UNICERA Fuarı'nda, ziyaretçiler çağdaş yaşam tarzına uygun tasarımlarla teknolojiyi buluşturan yeni ürünleri görme şansına sahip olacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter