Tasarım Gazetesi
Craft Design Technology

Craft Design Technology

Mart 26, 2008
azzami

Craft Design Technology, Azzami tarafından kurulan ve çalışma alanları için şık masaüstü ürünler tasarlayan bir marka. Japonya'da birçok moda markasına imaj ve marka danışmanlığı yapan Design Orchestra olarak devam eden Azzami, üç disiplini bir araya getiriyor. Tasarımı, zanaat ve teknoloji süzgecinden geçirerek geliştirmeye inanıyor. 2006 yılında Wallpaper tarafından en yaratıcı kırtasiye ürünleri seçilen marka yeni ürünleriyle iddiasına devam ediyor. Craft Design Technology'nin net, geleneksel, yaratıcı, estetik ve yalın çizgilerinin altında, çağdaş tüketicinin ihtiyaçlarını karşılama felsefesi yatmakta. CDT, günlük hayatta karşımıza sıkça çıkan objelere, servislere ve deneyimlere yeni bir değer ve kalite kazandırarak bizi, kısa ömürlü tüketim objeleri ve dijital bağlamlara sıkışmış günlük hayatımızda, artık nadir olarak karşımıza çıkan estetik, fonksiyonel ve dayanıklı objelerle tanıştırmayı amaç edinmiş.

Craft Desıgn Technology 01

CDT, her detayına itina göstererek tasarladığı obje ve konseptlerinde, çalışma sürecimizi ve kişisel çevremizi zenginleştirerek geliştirmeyi planlamış. Bir objeden yola çıkarak daha geniş bir çevrenin etkilenmesi hedeflenmiş. Bir çalışma masasından bir ofise, ofisete bir binaya kadar... İşte bu, Craft Design Tchnology' nin felsefesi haline gelmiş. Bunu da belli kodlarla açıklayarak yaşamımıza değer katmaya kararlı bir yaklaşım sunuyor.

Craft Desıgn Technology 02

Kod01: Renk
Ürünlerinin renkleri, geleneksel Japon renklerinden gelmekte. objelerin hangi renk olacağına, ürün karakterleri iyice çözümlenerek karar verilmiş. Örneğin "burgeon" rengi... Açık yeşil, klasik, gözü yormayan ve insana ufak bir hayat nefesi hissi veren bu renk, kurşun kalem gibi uzun zamanlı kullanım objeleri için bu renk düşünülmüş.

Craft Design Technology 03

Kod02: Desen
CDT, yine geleneksel bir japon deseni olan sanada-himo desenini yorumlayarak ,bize sunduğu ürünlerinde kendi özgün desenlerini yaratmış. Son derece estetik olan bu desen, Samuray kılıçlarının kınlarında ve kimonolarda kullanılırmış. CDT ürünlerinde ise özel dosyalar üzerine baskı olarak kullanılıyor ve gizli dosyalarınızın okunmasını engelliyor.

Craft Design Technology 04

Kod 03: Açı
CDT tasarımlarına özgünlüğünü veren önemli ayrıntılaradan biri de açı dizgisi. Doğada altın oran dengeli ve dayanıklı biçimi oluştururken, gümüş oran ise insan eliyle yapılan şeylerin en güzeli olarak kabul edilmekte. CDT logosundan esinlenerek tasarlanan makaslar, ergonomi de esas alınarak, sağ ve sol el kullanan insanlar için tek üründe bu sorun çözülmüş.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter