Tasarım Gazetesi
Allianoi Sular Altında Kalmasın

Allianoi Sular Altında Kalmasın

Mart 25, 2008
Allianoi Sular Altinda Kalmasin 01İzmirli fotoğraf sanatçısı Niko Guido, Bergama yakınlarındaki Allianoi antik kentinin sular altında kalacak olmasına dikkat çekmek için, kentin simgesi "Su Perisi" adlı heykeli, tarihi mekanında canlı bir modelle fotoğrafladı.

Stilistliğini moda tasarımcısı Ersel Örge, fotoğraf asistanlığını da Hande Şengün'ün yaptığı çekimlerde, İzmirli model Selin Kaya poz verdi.

Allianoi antik kentinde, 1998 yılından bu yana kazı çalışmaları yapılıyordu. Bergama'nın 1800 yıllık ikinci sağlık merkezi, Allianoi'de ortaya çıkartıldı. Yine dünyanın en büyük ve en sağlam kalabilmiş, içinde sıcak suyu bulunan Roma ılıcası da Allianoi'dedir. Arkeoloji, sanat tarihi, mimarlık, tıp, farmakoloji ve hidroloji tarihi bilimlerinin literatürüne girebilecek önemli sonuçlara yine burada ulaşıldı.

Topraklarından 45 derece kükürtlü su çıkan şifa merkezi Allianoi, bu özelliğiyle dünyanın dört merkezinden biridir. Pergamon Krallığı'nın sayfiye yeri olan bölge, yıllarca Hydroterapi (suyla tedavi) merkezi olarak hizmet vermiştir.

Henüz bilimsel kazılar tamamlanmadan, üstüne üstlük uluslararası sözleşmeler hiçe sayılarak, dünyanın sayılı kültür miraslarından birine ev sahipliği yapan Türkiye, önümüzdeki günlerde, onu kendi elleriyle geri dönüşü olmayacak biçimde sulara terk etmiş olacak.

Suyla tedavi için kurulan Allianoi maalesef sular altında kalacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter