Tasarım Gazetesi
Türk Üretimi Tautmann IF Design Award ve Red Dot Aldı

Türk Üretimi Tautmann, IF Design Award ve Red Dot Aldı

Mart 9, 2008
Transfer Sedyesi

Medikal sektörde bir ilke imza atan KBB Özel Sağlık Hizmetleri, kendi markası Tautmann ile dünya çapında üç tasarım ödülüne layık görüldü. Tautmann Transfer Sedyesi, dünyanın en prestijli iki tasarım ödülü olan IF Design Award ve Red Dot ile aldığı ödül sayısını üçe çıkardı.

Medikal sektörde 15 yıldır ithalatçı kimliği ile tanınan KBB, ilk ödülünü 2007 yılında Stuttgart Design Center tarafından düzenlenen "güvenlik" temalı Focus Safety yarışması ile aldı. Yarışmada aynı yıl yine "güvenlik" temasında: Ulaşım güvenliği alanında; Mercedes-Benz C-Klasse, çalışan güvenliği alanında: Dunlop Safety Boots, iç mekan ürünü konusunda ise: Siemens - İki Fırınlı Ocak ödül alan diğer dünya markalarından bazıları oldu.

Tautmann, bu yıl ise ilk olarak dünyanın en eski, en prestijli ve en bilinen tasarım ödüllerinden If Design Awards'a layık görüldü. Bugüne kadar, Nokia, Philips, Samsung, BMW, Adidas gibi dünya markalarının da ödül aldığı If Design Awards jürisi ürünleri; tasarım kalitesi, materyal uyumluluğu, innovasyon, çevre duyarlılığı, kolay kullanım, fonksiyonellik, marka değeri, evrensellik, estetik, ergonomi, güvenlik, işçilik, sağlamlık ve dayanıklılık kriterlerine göre değerlendiriyor. Almanya'da düzenlenen ve 50 yıldır verilen IF Design Awards'da bu yıl 35 ülkeden 2.771 tasarım değerlendirildi.

Transfer Sedyesi 02

2008'in ikinci ayında ise Tautmann'ın dünyanın en saygın tasarım ödüllerinden kabul edilen Red Dot ödülünü de aldığı açıklandı. Yarım asırdır dünyanın önde gelen markalarının boy gösterdiği yarışmada 52 ülkeden, 3.203 tasarım yarıştı. Objektifliği ve güvenilirliği ile bir tasarım tescili niteliği taşıyan Red Dot ödülü için tasarımlar; innovasyon, fonksiyonellik ve biçimsel kalite kriterlerine göre değerlendiriliyor. Bugüne kadar Red Dot alanlar arasında, Apple iPod, Lamborghini, Sony VAIO, BMW 3 Series Coupe, Nokia gibi ünlü markalar bulunuyor.

2007 Şubat ayından beri Ankara'da üretilen Tautmann markasının ürün gamı; hasta transfer sedyesi, hasta nakil sedyesi, hastabaşı komodini, hastane bekleme koltukları, serum askıları ve kirli - temiz arabalarından oluşuyor. Sağlamlık, fonksiyonellik ve kullanım kolaylığını hedefleyen markanın ürünleri, kendi Ar-Ge ekibi ile Almanya Stuttgart'da yerleşik Industrial Design tasarım firmasından oluşan özel bir ekip tarafından titiz mühendislik çalışmaları yapılarak tasarlanıyor ve ISO belgeli tesislerde imal ediliyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter