Tasarım Gazetesi
Çevreci Usbcell Pil Cebit iF Ürün Tasarım Altın Ödülü Sahibi Oldu

Çevreci Usbcell Pil Cebit iF Ürün Tasarım Altın Ödülü Sahibi Oldu

Mart 6, 2008
CeBIT fuarında bu yıl Yeşil teknolojinin öneminin açık bir göstergesi olarak, çevreci bir AA Pil binlerce küresel şirketi geride bırakarak bu yılın iF Ürün Tasarımı Yarışmasında ALTIN ödüle layık görüldü.

CeBIT ödül töreninde, 35 ülkeden 2771 katılımıcının yer aldığı yarışmanın en başarılı bulunan küresel tasarımları ödüllendirildi.

İngiltere tabanlı Moixa Energy tarafından geliştirilen ve İngiliz tasarım ikilisi Simon Daniel & Chris Wright tarafından tasarlanan USBCELL AA pil, zaman zaman "Tasarım Oskarı" olarak da anılan 50 seçkin iF Altın Tasarım Ödülünden birini kazandı.

Philips'in enerji tasarruflu lambası ile bir Altın ödül kazandığı törende Apple da 8 ödülün sahibi oldu.

Moixa Energy kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Simon Daniel, "Henüz küçük çaplı ve yeni bir İngiliz firmasından çıkmış olan AA USBCELL Pilinin, CeBIT'te dünyanın en iyi elektronik ve tüketici markalarını geride bırakmış olması Sürdürülebilir Tasarımın önemini kanıtlıyor," yorumunu yaptı.

"Bugünün portatif ve kablosuz cihazları, pilleri adeta yutuyor. Her yıl üretilen 15 milyardan fazla pil tüketilip atılıyor.

Biraz somutlaştırmak gerekirse bu miktar, pilden bir kulenin aya kadar uzanıp geri dönmesine yetecek kadar fazla ve bu tehdit kaynakları tüketip, C02 ve çöp gazı üretmeye devam ediyor.

Bu nedenle dünyanın USBCELL Rechargeable pil gibi iyileştirilmiş yeni bir pil teknolojisine ihtiyacı var."
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter