Tasarım Gazetesi
Lifestraw Dünyayı Değiştiren Fikirler Ödülü Kazandı

Lifestraw Dünyayı Değiştiren Fikirler Ödülü Kazandı

Mart 5, 2008
Gelişmekte olan dünya ülkelerinde kullanılmak üzere geliştitirilmiş öncü bir bireysel su arıtıcısı olan LifeStraw, "Dünyayı Değiştiren Fikirler" Saatchi & Saatchi Award kazandı.

Yarışma, Saatchi & Saatchi tarafından dünyayı değiştirme potansiyeli olan fikirleri desteklemek ve teşvik etmek amacıyla dünya çapında her iki yılda bir düzenleniyor.

Yarışmanın toplam 100,000$ değerindeki ödülü; 50,000$ nakit ve Saatchi & Saatchi tarafından sağlanacak 50,000$ değerinde pazarlama danışmanlığı hizmetinden oluşuyor.

Dünyanın yoksul toplumlarının yaklaşık yarısının su kaynaklı hastalıklarla savaştığı günümüzde kirli içme suları, her gün çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 6,000 insanın ölümüne sebep oluyor.

Ayrıca bu bölgelerde genellikle uzun mesafedeki temiz su kaynaklarına ulaşmak, milyonlarca genç kadının enerji ve zamanına mal oluyor.

Bu nedenle en kirli suyu bile güvenli içme suyuna dönüştürebilen mobil, bireysel bir su arıtma cihazı olan LifeStraw, Saatchi & Saatchi tarafından "Dünyayı Değiştiren Fikirler" ödülüne layık görüldü.

LifeStraw, ölümcül hastalıklara yol açan bakterilerin %99.9999'unu, virüslerinse %98.7'sini öldüren özel geliştirilmiş halojen bazlı reçineler içeriyor.

Sadece 25 cm. uzunluğundaki ürün, portatifliği ile uzak su kaynaklarına ulaşım gereksinimini de azaltıyor.

Bir güç kaynağı gerektirmeyen cihaz, kullanım ömrü olan yaklaşık bir yıl süresince 700 litre suyu arıtabiliyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter