Tasarım Gazetesi
Francis DKChing Eskiz Atölyesinde Geleceğin Mimarlarıyla İstanbulu Çizecek

Francis D.K.Ching Eskiz Atölyesinde Geleceğin Mimarlarıyla İstanbul'u Çizecek

Mart 4, 2008
Yapı-Endüstri Merkezi mimar, yazar ve ressam olarak tüm dünyada tanınan Francis D.K. Ching'in yürütücülüğünde 18- 19 Nisan 2008 tarihlerinde Türkiye genelinde mimarlık eğitimi veren üniversitelerin mimarlık bölümü üç, dört, beş ve altıncı yarıyıl öğrencilerinin katılımına açık bir mimari eskiz atölyesi düzenliyor.

Francis D.K. Ching'in yürütücülüğünü yapacağı atölye kapsamında, çizim yapmaya ilgi duyan öğrenciler çizim süreci, görmek ve çizimle ifade etmek kavramlarını tartışarak birlikte çizim yapma olanağına sahip olacaklar.

Mimarlık alanında her dile çevrilen eserleriyle dünyaca tanınan Francis D. K. Ching'in liderliğinde gerçekleşecek olan eskiz atölyesine Türkiye genelinde mimarlık eğitimi veren üniversitelerin mimarlık fakülteleri mimarlık bölümü üç, dört, beş ve altıncı yarıyıl öğrencileri katılabilecekler.

ABD'nin Seattle kentindeki Washington Üniversitesi'nde profesör olarak çalışmalarını sürdüren Ching, "Mimarlık ve Sanatta Yaratıcı Bir Süreç: Çizim" YEM Yayın, İstanbul 2003, "Mimarlık: Biçim, Mekan ve Düzen" YEM Yayın, İstanbul 2002, Çizimlerle Bina Yapım Rehberi YEM Yayın, İstanbul 2006 ve "Architectural Graphics" kitaplarını da yazdı.

On yedi yılı aşkın süredir dünyanın çeşitli üniversitelerinde çizim atölyelerinin yürütücülüğünü yapan Ching mimari öğelerin, ilkelerin ve ilişkilerin açıklanması ve anlatımına ilişkin önemli çalışmalara imza attı.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter