Tasarım Gazetesi
Fragiles Porselen Cam ve Seramik

Fragiles: Porselen, Cam ve Seramik

Şubat 24, 2008
Porselen, cam ve seramik, bundan çok da uzun olmayan bir süre önce en çok anneannelerin vitrin dolaplarına uyan gösterişli nesnelerin yapımında kullanılan kısıtlı ve seçkin malzemeler olarak görülürdü.

Fakat günümüzde bu klasik malzemeler kendi rönesanslarını yaşıyorlar.

Bugün Modernizm'in arı formlarından ve ironik kitsch ve Romantik figürlerin tasvirlerinden esinlenen tasarımcı ve sanatçıların etkisiyle, bu malzemeler daha çok farklı ve neşeli biçimlerin yaratılmasında kullanılıyor.

Bu etkiler ve hızlı prototipleme gibi teknolojik gelişmeler sayesinde olanaklı hale getirilen geniş bir biçim repertuvarına sahip tasarımcı ve sanatçılar, yaratıcı vizyonlarını bu kırılgan malzemelerden yapılan geleneksel dışı nesnelerle açığa vuruyorlar.

Fragiles, bu tarz çağdaş çalışmaların eklektik bir koleksiyonu.

Kitap, bugün tüm dünyada avangart restoranların masalarını süsleyen porselen, cam ve seramikten yapılmış seçkin ve fütüristik sofra takımları gibi endüstriyel uygulamalara yer veriyor.

Kitapta, Arne Quinze ve Jerszy Seymour tarafından tasarlanan sanatsal cam nesnelerin yanısıra Jurgen Bey, Marcel Wanders ve Jaime Hayon imzalı çarpıcı porselen tasarımlar da yer alıyor.

Fragiles, ünlü yaratıcı isimler tarafından tasarlanan projelere ek olarak yeni yetenekler tarafından tasarlanan, son dönemlerin en ilginç çalışmalarından seçilmiş örnekler de sunuyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter