Tasarım Gazetesi
Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü Geliştirilmiş 10 Baskı

Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü: Geliştirilmiş 10. Baskı

Şubat 18, 2008
Ansiklopedik Mimarlik SozluguMimarlık dünyasının başarılı ve önde gelen ismi Doğan Hasol'un ilk kez 1976 yılında mimarlık dünyasına sunduğu, Türkçe mimarlık dilinin kavram ve terimlerini çizim ve fotoğraflar eşliğinde tanımlayan "Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü", her baskısında gözden geçirilerek içeriği zenginleştiriliyor ve güncelleniyor.

Mimarların başvuru kaynağı olarak kullanılan sözlük, 10. baskısıyla bugüne değin on binlerce kişiye ulaştı. Sektör profesyonelleri, akademisyenler ve öğrenciler için vazgeçilmez bir bilgi kaynağı olan "Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü" geçen yıllar içinde Türk mimarlık dünyasına benzersiz katkılar sağladı.

"Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü" bir kez daha gözden geçirilerek, güncellendi. Bugüne kadar 30.000'in üzerinde basılan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü, 10. baskısına ulaştı. Genişletilmiş yeni baskısıyla okuyucularla buluşan sözlüğe mimarlık alanındaki yenilikler, yeni kavramlar ve buluşların ürünü sözcükler eklenmiş; zamanla eskiyen ve aşınan, hatta yok olan sözcükler ayıklanmıştır.

Türkçe mimarlık terminolojisinin oluşmasında büyük payı olan Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü, yenilenen baskılarında eklenen çok sayıda madde ve var olan pek çok maddenin içeriğinin genişletilmesiyle çok daha kapsamlı hale getirildi. Bu son baskıda sözlük yeniden düzenlenirken, dünyada ve Türkiye'de mimarlığın ulaştığı boyuta bağlı olarak ortaya çıkan yeni kavramlar, terim ve sözcükler yerlerini aldı. Sözcüklerin açıklanmasını kolaylaştırmak için kullanılan 500'ün üzerindeki açıklayıcı çizim ve fotoğrafa yenileri eklendi.

Yarım yüzyıla yakın zamandır mimarlık sektörüne yeri doldurulamaz hizmetler veren, çok sayıda yapıya imza atan, 40 yıldan beri Yapı-Endüstri Merkezi'nin yönetiminde olan Doğan Hasol'un en önemli eserlerinden biri olan "Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü" ayrıca Türkiye'de bu alanda gerçekleştirilen ilk çalışma olarak da ayrı bir önem taşıyor.

Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü
YEM Yayın
14,5 x 20,5 cm
520 sayfa, karton kapak
Türkçe, 500'ün üzerinde siyah- beyaz çizim ve fotoğraf
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter