Tasarım Gazetesi
Honore Daumier 200 Yaşında Karikatürleri Büstleri Resimleri Baskıları Sanal Müzede

Honore Daumier 200. Yaşında: Karikatürleri, Büstleri, Resimleri, Baskıları Sanal Müze'de

Şubat 17, 2008
Eczacıbaşı Sanal Müzesi, 26 Şubat 1808 yılında doğan, 10 Şubat 1879'de ölen Fransız sanatçı Honoré Daumier'yi 200. yaşı onuruna 90 yapıtı ile yine bir Şubat ayında internetin sanat sevdalılarına sunuyor.

Özellikle karikatürleriyle tanınan Daumier, cesur, politik yaklaşımları nedeniyle bir çok kez hukuksal sorunlar yaşamıştır.

Sergiye, küratörlüğü üstlenen Haşim Nur Gürel'in, bu çok yönlü sanatçıyı tanıtmayı amaçlayan metni eşlik etmektedir.

Gürel, Daumier'in Türk sanat dünyasındaki etkisini şöyle dile getiriyor: "Türkiye'de Daumier'den önemli ölçüde feyz aldığı söylenebilecek isimlerin başında, Sanal Müze'nin "Karikatür" bölümünde de yer alan "Üstad" Cemil Cem gelir.

Monarşi'den Meşruti Demokrasi'ye geçiş açısından, 75 yıllık bir zaman aralığı ile aynı Daumier'nin yetişme koşullarına bir bakıma benzeyen 20. yüzyıl başı Osmanlı toplumunun önde gelen politik oyuncularını ve diğer tiplerini 1908 İkinci Meşrutiyeti sonrasında çıkardığı Kalem dergisinde yayımladığı hiciv öğeleri içeren karikatürleri, albümleri ve 1928 sonrası karikatürü bırakıp gerçekleştirdiği yağlıboya hiciv içeren resimleri ile Cem, Fransa'daki ustanın izleyicisi olduğunu düşündürtür.

1940'lardan başlayarak seçtiği resim konuları ve tekniğindeki benzerlikler ile Edip Hakkı Köseoğlu'nun çalışmalarından da önemli bir Daumier sevgisinin ve çizgilerinin ve renklerinin izini sürmek mümkündür.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter