Tasarım Gazetesi
Kültürlerarası Diyalog Kısa Film Yarışması

Kültürlerarası Diyalog Kısa Film Yarışması

Şubat 16, 2008
Kulturlerarasi Diyalog Kisa Film Yarismasi

2008 Avrupa Kültürlerarası Diyalog Yılı etkinlikleri çerçevesinde, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu kültürlerarası diyalog temalı kısa film yarışmasını bugün başlatıyor. Tüm amatör ve profesyonel film yapımcıları 1 Mayıs 2008 tarihine kadar filmlerini göndererek yarışmaya katılabilir.

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kültürlerarası Diyalog, eşitlikten sosyal adalete, farklı kültürlere saygıdan insan haklarına kadar uzanan kapsamlı bir konu," dedi. Büyükelçi, "Kısa Film Yarışması, gerek yeni yetişen, gerek deneyimli Türk film yapımcılarının Kültürlerarası Diyalog kavramını nasıl algıladıklarını ortaya koymalarına fırsat verecektir," şeklinde konuştu.

Kültürlerarası Diyalog Kısa Film Yarışması 10 dakikayı geçmeyen ve 1 Ocak 2006 tarihinden sonra çekilmiş her türde kısa filmin katılımına açık. Daha önce, başka yarışma, festival veya benzeri etkinliklere katılmış ya da önceden ödül almış filmler de yarışmaya katılabilir.

Yarışmada birincilik ödülünü kazanan film yapımcısı, Oberhausen Kısa Film Festivali'ne (Almanya) seyahat ve Shadow Edius DVX Desktop kurgu sistemi kazanacak. Yarışmanın ikincisi Clermont-Ferrand Kısa Film Festivali'ne (Fransa) seyahat ve Edius Neo Pro Notebook kurgu sistemi; üçüncüsü ise Rotterdam Kısa Film Festivali'ne (Hollanda) seyahat ve Edius Neo Notebook kurgu sistemi ile ödüllendirilecek.

Yarışma Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile yakın işbirliği içinde gerçekleştiriliyor. Radyo Mydonose da yarışmaya destek veriyor.

Yarışmaya son katılım tarihi 1 Mayıs 2008 Perşembe. Ön elemeyi geçen filmler 12-13 Mayıs 2008'de Ankara Üniversitesi'nde gösterilecek. Kazananlar 15 Mayıs 2008'deki ödül töreninde açıklanacak.

Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru formları Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu'nun resmi websitesinden edinilebilir: http://www.avrupa.info.tr
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter