Tasarım Gazetesi
Mimarlığa Yol Açın

Mimarlığa Yol Açın

Ocak 23, 2008
Türkiye'nin önde gelen 84 mimarının "Mimarlığa yol açın!" başlıklı bir deklarasyonla desteğini verdiği "Mimarlık İçin Mimarlar" hareketi kısa süre içinde büyük bir ilgi gördü, özellikle web ortamında oluşan destek gruplarının üye sayısı birkaç bine ulaştı.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin 27 Ocak Pazar günü gerçekleşecek seçimlerine katılacağını açıklayan "Mimarlık İçin Mimarlar" grubu, bugün aday listesini ve programını açıklayacak.

Grubun önderliğini yapan Prof. Dr. Atilla Yücel'in açıklayacağı liste, serbest çalışan, akademisyen ve kamuda çalışan mimarlardan oluşuyor.

Uzun süre görev yaptığı İTÜ dışında çeşitli Türk ve yabancı üniversitelerde konuk öğretim üyeliği yapan Prof. Dr. Atilla Yücel, MO, UIA, UNESCO, CIB, AKAA, UNDP, UNCHS, CEAA, AIA gibi ulusal ve uluslararası bir dizi mesleki ve bilimsel kuruluşa üye.

Bilgi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Atilla Yücel'in mimarlık kuramı, konut ve kent mekanı ile ilgili pek çok ulusal ve uluslararası araştırma ve yayını bulunuyor.

Prof. Dr. Atilla Yücel'in önderliğindeki listenin en önemli özelliği ise genç mimarların çoğunluk oluşturması.

Aday yönetim kurulunun yaş ortalaması 43.

"Mimarlık İçin Mimarlar" grubunun programında ise, açıklık, şeffaf yönetim, katılımcı yönetim için yeniden yapılanma, demokratik olma ve kent demokrasisi oluşturma gibi başlıklar öne çıkıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter