Tasarım Gazetesi
Proje4l Elgiz Çağdaş Sanat Müzesinde Resim ve Müzik Diyalogu

Proje4l Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'nde Resim ve Müzik Diyalogu

Ocak 22, 2008
Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Abdurrahman Öztoprak'ın 80. doğum yılı onuruna düzenlediği "Mekanın Şiirselliği: Öztoprak ve Jenerasyonu" sergisi kapsamında Cem Mansur ve Necmi Sönmez'le 25 Ocak 2008'de bir söyleşi düzenliyor.

Öztoprak ve onun kuşağından önemli Avrupalı meslektaşlarının eserlerinin yer aldığı sergi için düzenlenen bu özel etkinlikle, resim ile müzik arasındaki ilişkiler izleyicilerle birlikte tartışılacak.

Orkestra Şefi, besteci Cem Mansur, sergide yer alan çalışmaları müzisyen kimliğiyle inceleyerek fikirlerini katılımcılarla paylaşırken, serginin yapımcısı Necmi Sönmez de ressamların neden müzikle ilgilendikleri sorusu üzerine yoğunlaşacak.

Saat 19.30'da başlayacak olan bu sergi söyleşisi, şimdiye dek Türkiye'de uygulanılmamış bir biçimde, resim ve müzik arasındaki etkileşimi, diyalogu ele alarak izleyicilere sergiyi farklı bir gözle yorumlama imkânı sağlayacak.

"Mekânın Şiirselliği: Öztoprak ve Jenerasyonu" sergisinde ülkemizde ilk kez bir Türk sanatçının resimleri, onun kendi kuşağına ait Avrupalı meslektaşlarının aynı tarihlerde gerçekleştirdikleri çalışmaları ile yan yana geliyor.

Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi bu tarz bir sunumla Abdurrahman Öztoprak ve onunla aynı kuşaktan olan Avrupalı, önemli sanatçıların çalışmalarını bir araya getirerek yeni bir Modern Sanat Tarihi yorumunun kapılarını aralıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter