Tasarım Gazetesi
2007 Yılı Türk Mimarlığı Arkiv Seçkilerinde Toplanıyor

2007 Yılı Türk Mimarlığı Arkiv Seçkileri'nde Toplanıyor

Ocak 20, 2008
Arkitera Mimarlık Merkezi'nin çağdaş Türk mimarisini arşivlediği internet sitesi Arkitera Mimarlık Arşivi Arkiv, bir yıl içinde tamamlanan nitelikli binaları "Arkiv Seçkileri" projesi ile tek başlık altında toplamaya hazırlanıyor.

Her geçen gün artan kapasitesiyle sürekli büyüyen Arkiv, içerisinde yer alan ve Türkiye'de 2007 senesinde uygulaması tamamlanmış projeler arasından seçilen yapıları bir araya getirerek Arkiv Seçkileri adı altında topluyor.

Her yıl gerçekleştirilecek olan Arkiv Seçkileri, o yıl içinde üretilen mimarlığı kayıt altına alan, okunabilir bir kaynak oluşturmayı hedefliyor.

Her sene yapılması planlanan Arkiv Seçkileri'nin seçici kurulunda Türk Serbest Mimarlar Derneği, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, İzmir Serbest Mimarlar Derneği ve Arkitera Mimarlık Merkezi'nden birer temsilci ile bağımsız bir mimar bulunacak.

Bu üyelerden dördü bu sene için Mürşit Günday, Haydar Karabey, Ömer Yılmaz ve Suha Özkan olarak belirlendi.

Seçkiye alınacak olan yapılar genel olarak; içinde bulunduğu çevreye kattığı değerler, ihtiyaç programını doğru oluşturabilme veya yorumlayabilme, hem bina hem de kent ölçeğinde doğru çözümler üretebilme, uygulama aşamasında temel tasarım ilkelerini devam ettirebilme ile yenilikçi malzeme kullanımı gibi çeşitli açılardan değerlendirmeye alınacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter