Tasarım Gazetesi
Art-ist 7 Çıktı

Art-ist 7 Çıktı

Ocak 20, 2008
Art ist 7art-ist yeni sayısında, sanatta kesişmelerin yılı; 2007'nin bir değerlendirmesini yapıyor. Documenta, Venedik, İstanbul, Göteborg Bienalleri'ni "grand tour" meraklılarının değil daha mesafeli gözlerin araştırma sahası kılıyor!

7. Sayı; güncel sanatın en itibarlı etkinliği olarak değerlendirilen Documenta üzerine yazılarla başlıyor. 5 yılda bir düzenlenen etkinlik çerçevesinde, İran'dan Güney Amerika'ya uzanan geniş coğrafya üzerinde geliştirilen tarihsel-siyasal-kültürel açımlamalar, sergiyi, Süreyyya Evren'in gözünde "geçici emperyal müze" ye dönüştürüyor. Azra Tüzünoğlu, yazısında, Documenta'nın coğrafyalar ve tarihler üstü tanımladığı, post-kolonyal "tarih yazımı" önerisine ve sanat alanına yine/yeniden dahil edilmeye çalışılan "eğitim" meselesine odaklanıyor. Documenta değerlendirmelerini, Balkanların en önemli sanat eleştirmenlerinden Marina Grzinic'in İstanbul Bienali kritiği takip ediyor. İstanbul Bienali üzerinden güncel sanatın bugününe dair geliştirdiği çıkarsamalarla Grzinic, mesafeli ve geniş ölçekli bir değerlendirme yapıyor. Grzinic'in, güncel sanatın ticarileşmesi ve giderek daha büyük bir gösterinin parçası haline gelmesine dair uyarıları, İstanbul Bienali'yle billurlaşan bir özelleştirme politikası üzerinden ele alınıyor. Erden Kosova'nın, tek tek mekanlar üzerinden değerlendirdiği, Ayça İnce'nin Gecegezenler projesi özelinde baktığı İstanbul Bienali'ne, Adnan Yıldız karşılaştırmalı bir bakışla yaklaşıyor. "Sokak Kızı" olarak tanımladığı İstanbul Bienali'ni, Venedik, Documenta ve daha küçük ölçekli Göteborg bienalleriyle karşılaştırıyor.

Burak Delier, sanatta kurumsallaşmanın tehlikelerine dikkat çekerken, Banu Karaca, Almanya ve Türkiye üzerinden karşılaştırmalı bir değerlendirmeyle, kültür politikalarının sanat anlayışını nasıl belirlediğine odaklanıyor.

41 sanatçının katılımıyla düzenlenen ve 90'ların Genç Etkinlik sergilerini anıştıran, "Gerçekçi ol imkânsızı talep et" sergisi, Ezgi Bakçay'ın uyarıcı metni, Dinçer Şirin ve Hayri İrdal'ın geniş değerlendirmesi ve Gökhan Gençay'ın sergi küratörü Halil Altındere söyleşisiyle art-ist'te yer buluyor.

Şener Özmen'in Cengiz Tekin değerlendirmesinin yanısıra, Ahmet Öğüt, Doris Salcedo hakkında metinler, Aylin Kuryel'in kent sokaklarının dili: grafittiler üzerine metni ve üretken grup Hazavuzu ile gerçekleştirilen söyleşi de art-ist 7'de. Sezgin Boynik'in Balkanların en etkin sanatçılarından biri olan Mladen Stilinovic sözlüğü ise; tam bir başvuru metni!

Art-ist ayrıca bu yeni sayısında, Vasıf Kortun'un Hüseyin Alptekin ile Venedik Bienali Türkiye pavyonu üzerine yaptığı kapsamlı söyleşiyi ek olarak veriyor.

Tasarımını Gülşah Kılıç'ın yaptığı dergi, Robinson, Pandora, Mephisto ve tüm büyük kitabevlerinde!

Yazarlar: Azra Tüzünoğlu, Süreyyya Evren, Erden Kosova, Marina Grzinic, Adnan Yıldız, Ayça İnce, Gökhan Gençay, Halil Altındere, Ezgi Bakçay, Dinçer Şirin, Hayri İrdal, Burak Delier, Sezgin Boynik, Banu Karaca, Şener Özmen, Aylin Kuryel, Ferhat Özgür
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter