Tasarım Gazetesi
Dalaman Havalimanı Mimarlarının Anlatımıyla Bir Yapının Öyküsü

Dalaman Havalimanı: Mimarlarının Anlatımıyla Bir Yapının Öyküsü

Ocak 6, 2008
dalaman havalimani

Yem Yayın tarafından yayımlanan "Dalaman Havalimanı / Dalaman Airport", 1999 yılında başlayan ve 2006'da biten bir mimarlık serüveninin kitabı, bir projenin monografisi...

"Dalaman Havalimanı/Dalaman Airport" kitabının öyküsü 1999 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından açılan mimari yarışmada Emre Arolat ve Bünyamin Derman'ın projesinin birinci olması ile başlıyor. "Dalaman Havalimanı/Dalaman Airport" yarışmanın başından, gerçekleştirilip sonuçlandırılmasına kadar, projenin hayata geçirilme öyküsünü akıcı bir dille okuyucuların beğenisine sunuyor. Kitap, yaşanan uzun soluklu öyküyü kahramanlarının, mimarların kaleminden aktarıyor. Emre Arolat ve Gonca Çırakoğlu'nun Dalaman Havalimanı serüvenini samimi bir dille anlattıkları kitap herkese, özellikle de genç mimarlara önemli bir deneyim aktarımı oluşturacaktır. Kitap, 7 yıl boyunca yarışma için kurulan ortaklıklardan tasarım ve projelendirme çalışmalarına, işverenle ilişkilerden, şantiye koordinasyon toplantılarına, şantiye denetim çalışmalarına kadar kısaca başarılanları da başarılmayanları da dile getiriyor.

Kitabın birinci bölümünde Emre Arolat, "Bir Terminal Macerası" başlığıyla özetlediği bu deneyimi akıcı bir dille, yeniden yaşayarak ve duygusallıkla anlatıyor. Sürecin devamını, özellikle şantiye evresini ise Gonca Çırakoğlu kaleme alıyor. Kitap yalnızca izlenimleri, yaşanan sorunları aktarmakla kalmıyor; önemli bir yapının, bir havalimanının gerçekleştirilme öyküsünü projeler, detaylar, tutanaklar ve belgelerle, daha da önemlisi mimarca anlatıyor.

Temmuz 2006'da açılışı yapılan terminal, "AR Awards for Emerging Architecture"ödülleri kapsamında övgüye değer 7 projeden biri olmuştur.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter