Tasarım Gazetesi
Electrolux Design Lab 2007 Tasarım Yarışması 2020 Yılının Çevre Dostu Ev Aletlerini Seçti

Electrolux Design Lab 2007 Tasarım Yarışması 2020 Yılının Çevre Dostu Ev Aletlerini Seçti

Ocak 5, 2008
Hindistan ve Nepal'in çamaşır yıkamada kullandıkları doğal deterjan, E-WASH'u birinciliğe taşıdı.

Design Lab 2007'ye Macaristan'dan katılan Levente Sabo doğal deterjanlı çamaşır makinesi (E-WASH) tasarımı ile yarışmanın birincisi oldu.

E-WASH çevreye zarar vermeyen, aksine çevrenin bir parçası olan sabun özlerinin (soapnut) kullanılabilmesi özelliğiyle birinci olurken güneş enerjili fırın (PEBBLE) ikinci, kovan şeklinde bölümlenmiş enerji tasarruflu buzdolabı (GO- FRESH) üçüncü oldu.

Geçen yıl Türk öğrenci Metin Kaplan'ın Nevale isimli tasarımıyla birincilik aldığı Electrolux Design Lab Tasarım Yarışması'nın bu yılki ödül töreni 30 Kasım 2007'de Paris'te yapıldı.

Dünya beyaz eşya devi Electrolux'un, küresel ısınma ve çevre dostu ürünlerin öneminden yola çıkarak, konusunu "2020 yılı için çevre dostu ev aletleri" olarak belirlediği "Design Lab 2007 Tasarım Yarışması'nın birincisi doğal detarjanlı çamaşır makinesi (E-WASH) tasarımı ile Macaristan'dan Levente Sabo ( Moholy- Nagy University of Art& Desing) oldu.

İkinciliği güneş enerjili fırın (PEBBLE) ile Fransa'dan Laura Pandelle (Ecole Boulle) kazanırken, Çin'den katılan He Cheng Fei (Jiangnan University), kovan şeklinde bölümlenmiş enerji tasarruflu buzdolabı (GO- FRESH) tasarımı ile üçüncü oldu.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter