Tasarım Gazetesi
Mekanın Şiirselliği Öztoprak ve Jenerasyonu

Mekanın Şiirselliği: Öztoprak ve Jenerasyonu

Ocak 3, 2008
missasolemnis

Modern Türk Sanatının yaşayan en önemli temsilcilerinden biri olarak değerlendirilen Abdurrahman Öztoprak çok özel bir sergi etkinliğiyle tekrar sanat ortamının gündemine geliyor.

Sanatçının 80 yaşına basmasını da gündeme getiren "Mekânın Şiirselliği: Öztoprak ve Jenerasyonu" isimli sergi ülkemizde bir çok ilke imza atan bir etkinlik. Sergi yapımcılığını Dr. Necmi Sönmez'in üstlendiği bu sergide, Öztoprak'ın eserleri, Almanya'nın dünyaca tanınmış "Museum Folkwang", "Josef Albers Museum" ve "Kunstmuseum Bochum" müzeleri koleksiyonlarında bulunan 1945 sonrası soyut resimler ile beraber sergilenecek.

Ülkemizde ilk kez bir Türk sanatçısının resimleri, kendi kuşağına ait Avrupalı meslektaşlarının aynı tarihlerde gerçekleştirdikleri calışmalar ile yan yana sergiliyor. Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi bu tarz bir sunumla Abdurrahman Öztoprak ve onunla aynı kuşaktan olan Avrupalı önemli sanatçıların çalışmalarını bir araya getirerek yeni bir Modern Sanat Tarihi yorumunun kapılarını aralıyor.

1955 yılından beri sanat çizgisinden taviz vermeden soyut tarzda çalışan Öztoprak, resimlerinde özellikle 1960'lardan sonra son derece cesaretli deneylere girerek "özgün" bir görsel dil oluşturmasının yanında mimari tasarım, fotoğraf alanlarında da etkinlik göstermiştir. 1970-80 arasında kendisine özgü bir renk zenginliğine ulaşan sanatçı tuvallarinde farklı bir perspektif geliştirmiştir. 1980'lerden günümüze uzanan süreç ise Öztoprak'ın ulaştığı yetkin anlatım tarzını taçlandıran büyük boyutlu resimleri gündeme getirir.

13 Aralık 2007 tarihinde Borusan Istanbul Filarmoni Orkestrası'nın vereceği yeni yılı karşılama konserinde Beethoven'in müziği Abdurrahman Öztoprak'a ithaf edilecek aynı zamanda Lütfi Kırdar Konser salonunda sanatçının resmi konser boyunca sergilenerek, notalarla renkler bir görsellik oluşturacak.

Proje4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'ndeki sergi açılışı ertesinde, Abdurrahman Öztoprak ve Avrupalı çağdaşları adına, eserleri ödünç veren müzelerin müdürlerinin de katılımıyla bir sempozyum yapılacaktır.

Sergi 12 Aralık 2007 - 15 Mart 2008 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter