Tasarım Gazetesi
Nicole Schmiedel Tasarımı COR

Nicole Schmiedel Tasarımı COR

Aralık 30, 2007
Alman öğrenci Nicole Schmiedel, yaptığı tasarımla, alımlı bir kol saatini son derece hafif ve yenilikçi bir insülin pompasıyla birleştirerek Tip 1 diyabetikler için vazgeçilmez bir aksesuara dönüştürdü.

Saat, Uydular için geliştirilen piezo-elektrik teknolojisini kullanarak kendi enerjisini kendi üretiyor.

COR adlı yenilikçi insülin pompalı kol saatinin bir prototipi, Schmiedel'e bu yıl Münih'te düzenlenen MATERIALICA ticari fuarının üç 'Tasarım ve Teknoloji Öğrenci Ödülü'nden birini kazandırdı.

Tasarım, ESA'nın Teknoloji Transfer Program Ofisi'nin bir girişimi olan Avrupa Uzay Teknolojisi Transfer Konferansı'nda bu yıl iş dünyasından profesyonellere sunuldu.

COR içindeki bir piezo-electric dönüştürücü, saati taşıyan kişinin en yavaş hareketinin bile enerjisini soğurarak onu insülin pompasını çalıştıracak olan elektriğe çeviriyor.

Aslı uzay programları için geliştirilen benzerlerine dayanan dönüştürücü, ESA'nın Rosetta Kuyrukluyıldızını takip eden MIDAS aracındaki gibi, uydulara yerleştirilen optiklerde mikro-konumlama ve titreşim söndürme amacıyla kullanılıyor.

Almaya'da Braunschweig Sanat Üniversitesi öğrencisi Nicole Schmiedel, insülin pompalı kol saati fikrini, televizyonda izlediği insülin pompası kullanan 8 yaşındaki bir diyabetik kızın günlük insülin dozunu alabilmesi için neler yaşadığını gördüğü bir filmden yola çıkarak geliştirdiğini söylüyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter