Tasarım Gazetesi
Yoksullar için Tasarım

Yoksullar için Tasarım

Aralık 28, 2007
Bir iPod veya Wii oyun konsoluna gönlünü kaptıran herkesin hemen onaylayacağı gibi, iyi ürün tasarımı, ürünün başarısında büyük önem taşır.

Hatta bu, bir cihaza ne kadar (veya ne türde) özelliklerin sığdırılacağından daha fazla önem taşır.

Nokia'nın dört yıl önce çıkardığı N-Gage oyun telefonlarını düşünün.

Olağanüstü özelliklerine ve son derece kapsamlı küresel pazarlama kampanyasına rağmen kötü tasarım ürünü sonunda alay konusu olacak bir hayal kırıklığına sürükledi.

Bu durum, önde gelen ürün tasarımcılarının yüksek teknoloji alanındaki gözde konumlarını açıklıyor.

Fakat giderek artan sayıda tasarımcıya göre ihtiyaç başka bir alanda çok daha fazla: küresel yoksulluk.

iPod arkasındaki endüstriyel tasarım dehasının yoksullar için çok daha temel teknoloji ihtiyaçlarını karşılamada kullanıldığını düşünün.

MIT, Stanford ve diğer üniversitelerde genç tasarım ve mühendislik öğrencileri, gelişmekte olan dünyadaki temel teknoloji ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağını konu alan derslere büyük bir ilgi gösteriyor.

Stanford, bu konuda "Ekstrem Erişilebilirlik İçin Girişimsel Tasarım" (Entrepreneurial Design for Extreme Affordability) adlı bir ders açmış durumda.

Dersin öğretmenlerinden biri de, Palm V PDA ve Apple'ın Lisa ve Macintosh bilgisayarları için ilk üretilen faresi gibi teknoloji klasiklerinin ardındaki endüstriyel tasarım firması IDEO'nun kurucusu olan David Kelley.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter