Tasarım Gazetesi
Tasarım Türkiyede Sanat Galerilerinden mi Yükselir

Tasarım Türkiye'de Sanat Galerilerinden mi Yükselir?

Aralık 26, 2007
Ekim 2007'de hem XXI'de yayınlanan "Barbarlar Sofra Başında" başlıklı söyleşi, hem de Gökhan Karakuş'un Icon'daki "Türkiye Tasarım Sahnesinde Neler Oluyor?" başlıklı yazısı, aslında en az tasarım tarihi kadar da eski olan "tasarım-sanat" ilişkisi üzerinden, Türkiye'de tasarımın (ürün tasarımı) gelişimine dair bir takım ilginç savlar içeriyor.

Türkiye tasarım camiası bu tür "keskin" çıkışlara çok sık tanık olmadığından, "yüksek sanat olarak tasarım" olarak adlandırılabilecek bu yaklaşıma hak ettiği değeri vermek gerekir.

Karakuş'un da içinde yer aldığı "Barbarlar" grubu, İstanbul Tasarım Haftası'nda sergilenen "Barbarlar Sofrası" adını verdikleri sergi ile bir araya gelen, aralarında Defne Koz, Oya Akman gibi çok sayıda tanınmış profesyonellin de yer aldığı 15 bağımsız tasarımcının oluşturduğu bir girişim.

Web sayfalarında kendilerini "...evrensel üretim tekniklerinden olabildiğince faydalanarak özgün
yöresel özellikler de taşıyan, dikkate değer tasarım ürünleri yaratma çabasında olan İstanbul'un faal tasarım cemiyetinin bir kesiti" olarak tanıtıyorlar.

Bu tür tasarımcı grupları Türkiye için yeni sayılabilir.

"İlk in Milano" ile başlayan grup inisiyatifleri süreci, küçülerek ve daha "tanımlı" olma arayışıyla devam ediyor.

Gökhan Karakuş, sergi ve grubun web sayfasına yazdığı metinlerle "Barbar" inisiyatifinin söylemini kurguladığı gibi, bir anlamda grubun teorisyenliğini de üstlenmiş görünüyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter