Tasarım Gazetesi
Buluşma Şükrü Karakuş

Buluşma: Şükrü Karakuş

Aralık 8, 2007
Daha önce İspanya'nın değişik şehirlerinde sergilenen ve son olarak geçtiğimiz Mayıs - Haziran aylarında Valencia'da düzenlenen Sao Paulo - Valencia Bienaline davet edilen Şükrü Karakuş'un büyük eseri BULUŞMA 28 Aralık 2007-12 Ocak 2008 tarihleri arasında İstanbul AKM'de sergilenecek.

Serginin sponsorluğunu Arteleku ve Garage of Art üstleniyor.

Şükrü Karakuş'un "Buluşma", 100 Resim 100 Kişi adlı kurgusu; Mevlana'nın bir şiiri, akrilik boyayla gerçekleştirilmiş 100 tane resim, 99 kişinin fotoğrafı ve bir aynadan oluşuyor.

Sanatçı, 2004-2006 yılları arasında gerçekleştirdiği bu çalışması için şunları söylüyor:

"Genel anlamda sanatsal üretim sürecinin sanatçı açısından tekil olması bu süreci gerçek anlamda okumaya kapalı bir duruma getirir.

Disiplini, üretim biçimi, kurgusu ya da kavramı ne olursa olsun her sanatçının doğrudan ya da dolaylı olarak etkilendiği kişiler, mekanlar ve anlar vardır.

Bu unsurlar kaçınılmaz olarak üretime yansırlar.

İlk çalışmalarımdan bu yana hem üretim sırasında, hem dışında sürekli olarak monolog/diyaloglar içinde olduğumu farkettim.

Bu temelde üretim anı ve onu etkileyen unsurları aynı düzlemde buluşturma fikri ortaya çıktı.

Buradan, hem çocukluğumdan bu yana beni yapıtlarıyla, yaşama biçimleriyle, varlıklarıyla etkileyen ya da birlikte olmak durumunda olduğum düşünür, yazar, sanatçı, arkadaş, sinemacı ve ailemden insanları resimlerimle, hem de bu grubu ve izleyiciyi kendi aralarında buluşturmayı denedim.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter