Tasarım Gazetesi
Sevgi Karay Fraktal 2 Heykel Sergisi

Sevgi Karay: Fraktal 2 Heykel Sergisi

Aralık 6, 2007
Sevgi Karay Fraktal 2

Sevgi Karay'ın Fraktal 2 Heykel Sergisi ile Sait Halim Paşa Yalısı, Aralık 2007'de sanatseverlere kapılarını açıyor.

Hersey micro ve makro olarak birbirinin tekrarı. Tıpkı atomun yapısı, günes sisteminin yapısı gibi. O zaman biz sonsuz sınırsız yüce yaratılış katmanlarında hangi yazılımın bu maddesellikteki form almıs haliyiz?

Sosyolog Meliha Coşkun'a göre sergide yeralan heykeller yaşam ve devinimlerin insan ruhu üstündeki sezgisel izdüşümleri. Serginin adı, insan aklının kendini kapsayan doğayı fraktal geometriyle matematiksel dile, sezgilerinden öte aklıyla kavrayabileceği bir dile dökme çabasını temsil ediyor: "Kontrolümüz dışında parçası olduğumuz yaşayan doğayı sezgiyle içselleştirilen ve akılla anlamaya çalışılan insanın ikili yapısını görüyoruz."

Sevgi Karay "Metalin ateşle tava gelmesi eşsiz bir yaratım süreci benim için." diyor: "Zıtlıkların birbirini var etme gerilimi, yaşadığımız evrenin temel yasası dualite, heykellerime "sert malzeme/yumuşak formlar" olarak yansıyor. Bilim, felsefe, sezgilerim, düşüncelerim, algılarım, duyularım... Hepsi birden devreye giriyor. Benzeri olmayan, ilk kez benim ellerimde ortaya çıkan, bugüne kadar hiç var olmamış yaratıklar, formlar üretmekten keyif alıyorum. Akan zaman içinde "an"ları donduruyorum. Sessiz, içe dönük, özgür, sorgulatan, kendinizi tanımak için fırsatlar yaratan bir süreç bu !"

Sanatçının demirden heykellerinde Genco Gülan'ın dile getirdiği gibi "organik formlar metalin soğukluğunu yakar. Çalışmalarının arkasında yoğun bir araştırma süreci kadar, bilgi ve felsefe vardır. Bazen yaptığı işleri tarih öncesi yaratıklara benzetir, bazen de bilim kurgu makinelerine. Bizi popüler kültürün çağrışımlarına bindirip, mikro ve makro evrenlerde gezintiye çıkarırken, kulaklarımıza sufi şiirleri okur."

Sevgi Karay, 1965 yılında Almanya'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana'da tamamlayıp 1986-1991 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü'nde okudu. 1992 yılında heykeltıraş eşi Hayri Karay ile atölyelerini birleştirdiler. İlk kişisel heykel sergisini Artisan Sanat Galerisi'nde (1993) açtı. 1999-2001 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro ve Sahne Görüntü Bölümü'nde malzeme dersleri verdi.

Katıldığı Sergiler
1999 "Bir Heykel, İki Desen" /Artisan Sanat Galerisi,
2001 Aksanat/ Heykeltıraşlar Derneği
2002 Sanat Fuarı/ Heykeltıraşlar Derneği
2004 Aksanat/ Akmerkez
2005 Adatepe Sanat Festivali
2006 "Fraktal Geometriler"/ Dirimart
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter