Tasarım Gazetesi
Demirden Design Avrupa Tasarım Yönetimi Tarafından Ödüle Layık Görüldü

Demirden Design Avrupa Tasarım Yönetimi Tarafından Ödüle Layık Görüldü

Aralık 6, 2007
Demirden DME Award

Avrupa Tasarım Yönetimi/Design Management Europe (DME), Avrupa iş dünyasındaki inovasyonu ve rekabet gücünü kuvvetlendirmek amacıyla bu yıl ilk kez "tasarıma bakış açıları ve tasarım yönetimleri sayesinde başarıya ulaşmış" firmaları seçti. "Micro" ölçekli firma kategorisinde Demirden Design, mansiyon ödülü ile Türkiye'nin temsilcisi oldu.

Ödül jürisi tarafından takdir görmenin, "inovasyonda öncülük, değişimin uygulanması ve yönetimde mükemmellik göstergesi" olarak tanımlandığı organizasyonda, 21 farklı ülkeden, 230'un üzerinde firma ve kuruluşun rekabet ettiği oldukça çekişmeli bir değerlendirme sonucu 20'si mansiyon olmak üzere toplam 38 adet ödül verildi. Kazananlar 22 Kasım günü 'red dot design museum'da (Essen, Almanya) düzenlenen gala töreninde açıklandı ve ödüller sahiplerine verildi.

Demirden Design, 2007 yılı içerisinde, ikisi red dot tasarım ödülü olmak üzere beşinci uluslararası ödülünü kazandı. Tasarım yönetimi anlayışlarını, firmanın geneline düşünce biçimi olarak tasarımı yerleştirmiş olmak ve bireylerin kendilerini özgürce ifade edebilmelerine olanak sağlayan organik bir yapı olarak açıklamaktalar. Demirden Design, tasarımda kendilerini farklı kılanı, akıl dolu yaratıcılık, projelerine yaklaşımlarındaki bütünsel tavır ve sonucunda geliştirdikleri her projenin ayrı birer öyküye sahip olması olarak görüyor.

Avrupa Tasarım Yönetimi Ödülü, ticari başarıyı yakalamak amacıyla tasarımın uygulanma sürecindeki liderlik yetkinliğini ve beceriyi dikkate almaktadır. Firmalar ve organizasyonlar, ticari kazanım elde etmek amacıyla tasarımın iş süreçlerine, yönetimlerine ve stratejilerine nasıl entegre edildiğini ortaya koyarak bu ödüle başvurmaya davet edilmektedir.

Kazananlar, uluslararası ölçekte pek çok medya kuruluşunda yer alacak olan Avrupa Tasarım Yönetimi Sergisi'nin bir parçası olmakla da ödüllendiriliyor. Bu iyi örnekler Avrupa iş dünyasına ilham verecek ve teşvik edecek rol modelleri olarak da kullanılacak. İki yıl boyunca, tasarım yönetimi başarı örnekleri 'Sahnede Tasarım' turuyla Avrupa'yı dolaşacak; tasarımcıları, şirketleri, organizasyonları, bilgi sağlayıcı kurumları ve tasarım merkezlerini bir araya getirecek bölgesel çalıştaylarda tasarım yönetimiyle daha fazla inovasyonun nasıl sağlanacağı tartışılacak.

Avrupa Birliği kapsamında, Avrupa Komisyonu'nu tarafından desteklenen, Avrupa Tasarım Yönetimi, PRO-INNO Avrupa teşebbüsünün anahtar bir parçası olarak işletmelere ve kurumlara başarılı tasarım yönetimi uygulamaları ile kazanılan ticari faydaları göstermek için oluşturulmuştur.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 14 Avrupa ülkesinden 18 ortak, tasarımı yönetim, süreç ve stratejilerine başarılı bir şekilde bütünleştirmiş Avrupalı işletmeler ve kurumlar için ilk Avrupa Tasarım Yönetimi Ödülü'nü geliştirmek için birlikte çalıştılar. Bir 6. çerçeve projesi olan ADMIRE kapsamında yürütülen çalışmalara İzmir Abigem ortak olarak katılarak Türkiye'yi bu projede temsil etmektedir.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter