Tasarım Gazetesi
Evrensel Tasarım Yarışması 08

Evrensel Tasarım Yarışması 08

Aralık 3, 2007
Hannover tabanlı evrensel tasarım birliği ve iF (International Forum Design GmbH), önümüzdeki yıl ilk kez düzenlenecek olan "evrensel tasarım yarışması 08" için yarışmacı adaylarını rekabete çağırıyor.

Her iki tasarım organizasyonu da beş yıldan uzun süredir mimarlık, iç mimarlık, ürün tasarımı ve hizmet tasarımı alanlarında evrensel tasarım konusuyla ilgileniyorlar.

Küresel demografik değişim ve bunun genel yaşam kalitesine etkisi dünya çapında dikkate alınması geren bir sosyal mesele olarak giderek daha fazla kabul görüyor.

Bu alandaki kapsamlı bilgiye ve araştırmalara rağmen şu an için evrensel tasarım konusunda ne uluslararası bir standart ne de ortak, kültürlerarası bir anlayış mevcut.

Evrensel tasarım, bugün ancak gelecek yıllara yönelik bir tasarım meselesi olarak değerlendirilebilir.

Evrensel tasarım kriterlerinin başarıyla yaşama geçirilmesi, pazarda istikrarlı konseptler ve ürün çözümleri geliştirme konusunda çok önemli bir rol oynayacak.

Bu konudaki bilinçli yaklaşımıyla değerlendirmede hem profesyonel jüri hem de tüketici takdirini baz alan ilk uluslararası evrensel tasarım yarışmasının kazanan projelerine Almanya, Hannover'de düzenlenecek CeBIT 2008 bünyesinde, "tasarım: yenilikçiliği sürdürmek" adlı özel sergide kapsamlı biçimde yer verilecek.

Kayıtlar için son gün 7 Ocak 2008.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter