Tasarım Gazetesi
Türkiye Hazır Beton Birliği Mimarlık Ödülleri

Türkiye Hazır Beton Birliği Mimarlık Ödülleri

Kasım 29, 2007
Türkiye'de standartlara uygun beton üretilmesi ve inşaatlarda doğru beton uygulamalarının sağlanması için çalışan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), kuruluşunun 20. yılında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nin düzenleme desteği ile ikinci mimarlık yarışmasını düzenliyor. THBB, mimarlık yarışması ile mimari açıdan estetik ve doğru beton uygulamalarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

THBB, ilk olarak kuruluşunun 15. yılı kutlamaları çerçevesinde betonarme yapılarının mimarlarına "Türkiye Hazır Beton Birliği Mimarlık Ödülleri" verdi. THBB, Mimarlık Ödüllerinin ikincisini 2008 yılında verme kararı aldı. THBB, mimarlık ödülleriyle Türkiye'de tasarladığı yapısında beton kullanan mimarları ödüllendirerek betonarmenin kullanıldığı nitelikli yapıların tanıtımını yapmayı ve mimarlık mesleğini desteklemeyi hedefliyor. "Türkiye Hazır Beton Birliği 2008 Mimarlık Ödülleri" yarışması, betonun doğru ve yerinde kullanımını özendirmek, malzeme seçim sürecinde mimarları donanımlı kılmak ve mimari tasarım sürecinde yaşanılır çevreler ve estetik duyarlılığı olan yapı örneklerini öne çıkararak mimarlığı desteklemeyi amaçlıyor.

Ödüllendirme, betonun teknolojisine ve estetik duyarlılığına uygun olarak, ağırlıkla kullanıldığı yapı, yapı grupları, mühendislik yapıları, iç mekan uygulamaları ya da açık alan düzenlemelerini kapsıyor. Ödül, betonun yalnızca taşıyıcı bir malzeme olarak değil, aynı zamanda estetik yönden uygun bir malzeme ve bir tasarım ögesi olarak da mimaride kullanılmasını özendirecek. Ödüllendirilecek nitelikli mekan örnekleri ile betonun yaratıcılığa olanak sağlaması, uzun ömürlü olması, bakım gerektirmemesi, kolay biçim verilebilirliği, sağlamlığı vurgulanacak ve tasarımlarda kullanılması özendirilecek.

THBB 2008 Mimarlık Ödülleri Yarışması'na, 1 Ocak 2004 yılından sonra tamamlanmış yapılar katılabilecek. Ruhsatsız yapılar ise yarışmaya katılamayacak. Yarışmaya katılmak için başvuru sahiplerinin yapıtlarının projelerini, 31 Temmuz 2008 tarihine kadar teslim etmiş olması gerekiyor. Yarışmada en iyi yapının müellifi mimara ya da mimarlara "Büyük Ödül" verilecek. Ayrıca, beş yapının müellifi mimar ya da mimarlara da "Eş Değer Ödül" verilecek. THBB, ödüllendirmeye katılan eserler arasından seçilecek ve sayısı Seçici Kurul tarafından belirlenecek eserleri sergileyecek ve "Türkiye Hazır Beton Birliği Mimarlık Ödülleri" kataloğunda yayınlayarak, mimarlık ortamına sunacak. Ödüller, 11 Kasım 2008 günü törenle verilecek ve arkasından sergi açılışı gerçekleştirilecek. Sergi, Mimarlar Odası ile yapılacak bir program çerçevesinde diğer illerde de sergilenecek.

THBB 2008 Mimarlık Ödülleri Yarışması'nın Seçici Kurulu, Cengiz Bektaş, Ahmet Eyüce, Mehmet Konuralp, Han Tümertekin, Erbil Çoşkuner, Mahmut Durmuş ve Sinan Omacan'dan, Raportörleri ise Belgin Diril ve Sami Yılmaztürk'ten oluşuyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter