Tasarım Gazetesi
Rasagandha

Rasagandha

Kasım 22, 2007
rasagandha

Tasarımcının söylemi "bardağın içeceği dudağa nasıl taşıdığı" üzerine kurgulanmış.
Faruk Malhan'ın tasarımı bu kadeh ailesinin ismi "rasagandha". Sanskritçe'de rasa (tad), gandha (koku) anlamına geliyor. Bileşik kelime olarak "rasagandha" ayurveda terminolojisinde "tadı ve kokusu ile iyileştiren sıvı" anlamına da geliyor.


"Camın milattan önce dört binli yıllarda Mezopotamya'da başlayan hikayesi, hem tarih hem de coğrafya olarak şarabın keşfi ile aynı yöreleri ve zamanları paylaşır. Camın büyüsü ile içeçeğin gizi, tadındaki derinlikler, kokusundaki mistisizm, rengi ve görünüşü bir şekilde birbirini tamamlar. Toplumlar tarihin tüm dönemlerinde en sevdikleri içeceklerini cam kaplarda sunmayı tercih etmişlerdir.

"Rasagandha" kadehlerin biçimlenişi, Anadolunun binlerce yıl kullanıla gelen bardağından, çanağından, maşrapasından, çamçakından, kazanından hat almıştır. Bu toprakların çoğrafyasına, tarihine aittir, ama hiç bir dönemi temsil etmez, kendine özgüdür. "Rasagandha" kendi genetiğine sahiptir. Bu kadehler şarabın, içilenin tadını, aromasını, kokusunu almak, rengiyle, ışığıyla göze,duyulara ayrı ayrı hitab edebilmek için tasarlanmıştır.

"Rasagandha" adıyla anılan bu kadehler, bir türlü deveranın uzamında biçim buluyor. Bardağın içinde yer alan içbükey ve dışbükey geçişler aromanın açılımasını, yükselerek buruna ulaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmış. Kadehin kesitindeki bu özel şekillenme içindeki sıvının türbulansına olanak verirken, can alıcı işlevi, "içeceği dudağa en güzel şekilde taşımayı" gerçekleştiriyor. Bardağın ağız çapının gövde çapına ve hacmine oranı; "koku ve aromanın derlenmesini sağlayan hacıma ve toplanarak buruna doğru yol almasını sağlayacak dengeli açıklığa sahip olacak şekilde tasarlanmış.

Beyaz ve kırmızı şarap için tasarlanan "Rasagandha", özü itibariyle şarabın türevleri olan şampanya, grappa, konyak, martini içkileri için çeşitlendirilmiş.

Rasagandha kadehler Çek Cumhuriyetinin Zlin Bölgesi'nde Slovakya sınırındaki Beyaz Karpatların eteklerinde bulunan Strani-Kvetna kasabasında el yapımı olarak üfleme tekniğiyle üretilmektedir. Bohemia'nın en iyi kalite cam kumunun çıktığı Ostroh'a çok yakındır.

Üretim Teknolojisi sadece geleneksel yöntemler kullanılmıştır, bütün cam çeşitleri, üfleme ve el yapımı ürünlerdir ve kurşun içermediği için insan sağlığını tehdit etmez. Ürünler tüm dünyada tanınmış geleneksel Bohemya cam işçiliğinin yüksek kaliteli örnekleridir.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter