Tasarım Gazetesi
Yok Zamanda Yaşamak K Deniz Pireci

Yok Zamanda Yaşamak: K. Deniz Pireci

Kasım 18, 2007
Yurtiçi ve yurtdışında onlarca sergiye ve bienale katılan K. Deniz Pireci'nin, kadınlığın tarihsel serüveni ile ilgili üçlemesinin sonuncusu olan ve günümüz kadınlarını konu alan "Yok Zamanda Yaşamak" başlıklı sergisi sanat severlerle buluşuyor.

27 Kasım - 11 Aralık tarihleri arasında Bilim Sanat Galerisi'nde açık kalacak olan sergide kadınlar bu kez de porselen heykellerde karşımıza çıkıyor.

Kadınlığın hoşgörüsünün daha özgür toplumların yaratılmasına ön ayak olacağına inanan sanatçı; eserlerine de bu inancı yansıtıyor.

"Yok Zamanda Yaşamak"la, işinde atik, yırtıcı, tuttuğunu koparan; ama evinde narin, hassas, şefkatli olan günümüz kadınının içsel paradoksuna doğru sorgulayıcı bir yolculuğa çıkarıyor.

Bu sergi sayesinde; çok boyutluluğa yatkın ve kendi varoluş biçimi içinde birçok ayrıntıyı aynı anda kucaklayan kadınların, hayatın sabit androsantrik seyri içinde bile karşısına çıkan her olaya yenilenmiş bir tazelikle yaklaşabildiğini keşfediyoruz.

Türkiye'nin kendini porselen heykellerle ifade eden az sayıdaki sanatçılarından olan Pireci son dönem çalışmalarını "Aydınlanma çağının yaratıcısı olmakla gurur duyan insanoğlunun beyninin arkaik katmanlarında yer alan kadınlığa dair kirli tozları silmek için, çamurun bana söylediklerine aracılık ederek tüm içgüdüleri özgürleştiriyorum" diye tanımlıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter