Tasarım Gazetesi
Zaha Hadid Arkimeet Konferansı için İstanbuldaydı

Zaha Hadid Arkimeet Konferansı için İstanbul'daydı

Kasım 17, 2007
Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından, Nurus sponsorluğunda düzenlenen ARKIMEET konferansı, Pritzker Ödüllü ilk kadın mimar Zaha Hadid'i ağırladı.

14 Kasım Çarşamba günü İş Sanat'ta gerçekleştirilen konferansta Zaha Hadid Kartal-Pendik projesi hakkında da bilgiler verdi.

Projeleriyle günümüz mimarlık dilini radikal bir biçimde değiştiren bir mimar olarak tanınan Zaha Hadid, konferansta ve öncesinde verdiği basın toplantısında çeşitli başlıklar altında mimarlık hakkındaki düşüncelerini ve projelerini açıkladı.

"Her yapının bir konsepti olmalı" diyen mimar, iyi bir mimari çalışmayı kameraya benzetti.

Önceki mimarlık anlayışının aksine mimaride fonksiyonelliğin geri plana atıldığını belirtti.

Irak asıllı mimar Zaha Hadid konferansta, Dubai, New York, Bilbao, Roma gibi dünyanın dört bir yanında tamamlanan projelerinin yanı sıra, halen devam eden çalışmaları arasında bulunan "Kartal Alt Merkez ve Kartal-Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi" yarışması için geliştirdiği projeye de detayları ile yer verdi.

Kentlerdeki üretim alanlarının farklı ölçeklerde olduğunu belirten Hadid, "kentleri anlamaya ve analiz etmeye çalışmalı" diyerek Kartal Projesi'nde asıl amacın sahili ana yollarla bağlamak ve bir ağ sistemi oluşturmak olduğunu belirtti.

Bölge topoğrafyasının ve peyzajının da ağ sistemine fikir verdiğini ekleyen Zaha Hadid, projede kentsel donatı alanına da fazlasıyla yer verildiğini vurguladı.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter