Tasarım Gazetesi
Chichen Itza 2008

Chichen Itza 2008

Kasım 17, 2007
Mimari yarışmalar düzenleyen Arquitectum, Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olan Maya kenti Chichen Itzá'nın yok oluşuna dikkat çekmek amacıyla Ekim 2007 ve Şubat 2008 ayları arasında düzenlenecek olan 5. Peyzaj Mimarlığı Yarışması Chichen Itza 2008" için katılımları kabul etmeye devam ediyor.

Chichen Itza 2008 fikir yarışması turizm vizyonunu yenileyecek, ziyaretçilere bölgede geçirdikleri bir gecenin ardından gözlerini Chichen Itza kalesinin önünde açmak gibi yeni ve farklı türde bir deneyim yaşatacak, yeni nesil bir kurulumun tasarımı için getirilebilecek en başarılı önerileri bekliyor.

Bir Maya adı olan "Chich'en Itza", pre-Kolombiyan dönemde bölgenin en bilinen adı olmasına rağmen, bölge için antik dönemlerde aynı zamanda "Yedi Büyük Cetvel" anlamına gelen Uucyabnal adı da kullanılmış.

Bölge, tarih boyunca tapınak, saray, meydan, pazar veya hamam olarak kullanılan ve bugün çeşitli derecelerde korunmuş durumda olan birçok özel taş yapı içeriyor.

Yarışmaya, öğrenimlerini (lisans öğrenimlerini) veya bu alanda en az bir profesörün bulunduğu bir "mimarlık kariyeri" yürüten herhangi bir Fakülte, Okul veya Üniversitenin herhangi bir "Mimari Workshop" programını bitirmiş olmak koşuluyla dünyanın her yerinden mimarlar katılabiliyor.

Yine, grup lideri olarak bir mimarın bulunması koşuluyla farklı disiplinlerden (mühendisler, sanatçılar, vs) gelen kişiler de yarışmaya grup halinde katılabilirler.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter