Tasarım Gazetesi
Volvo SportsDesign Award 2008 EcoDesign

Volvo SportsDesign Award 2008: EcoDesign

Kasım 11, 2007
Dördüncü yılında VOLVO Car Corporation Gothenburg'un, ispo - (uluslar arası spor ürünleri ticari fuarı - ile birlikte düzenlediği VOLVO SportsDesign AWARD, 27-30 Ocak 2008 tarihleri arasında Münih'te gerçekleştirilecek.

Tasarımda sürdürülebilirliğin yeri ve öneminin öne çıktığı ispo 2008 kış teması, "Eco Design : Form Follows Sustainability" olarak belirlendi.

Günümüzde yaşanan hızlı iklim değişiklikleri ve küresel kaynakları koruma çabaları, tasarımda sürdürülebilirliği her zamankinden daha önemli bir noktaya getirdi.

Çevresel konular ve kaynakların ulaşılabilirliği tasarımlarımızı, seçtiğimiz malzemeleri ve uyguladığımız üretim stratejilerini giderek daha fazla etkiliyor.

Her geçen gün bu kaygıların bilincinde olan şirket ve tüketici sayısı artarken, sürdürülebilir gelişim alanındaki ilerlemelere ve ürünlerin/hizmetleri n hem çevresel hem de sosyal duyarlılık ve bilinçle sağlanmasına verilen önem hızla yaygınlaşıyor.

Ekoloji, ekonomi ve sosyal faktörleri bir araya getirmek günümüzün en temel çabalarından biri.

Bu nedenle yarının ürünlerinin sağlık-odaklı, uzun ömürlü, onarılabilir, yeniden kullanılabilir, kolayca sökülüp demonte edilebilir, geri dönüştürülebilir ve kullanım ömrünü tamamladığında da herhangi bir hasara yol açmadan elenebilir şekilde tasarlanmaları ve üretilmeleri gerekiyor.

VOLVO SportsDesign Award 2008 için seçilen temanın "EcoDesign: Form Follows Sustainability" olarak belirlenmesinin nedeni de geleceğin tasarımları için kaçınılmaz görünen bu yönelim.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter