Tasarım Gazetesi
Professional Lighting Designers Association Şehir Mimarlık ve Aydınlatma Tasarımı Semineri

Professional Lighting Designers' Association Şehir, Mimarlık ve Aydınlatma Tasarımı Semineri

Kasım 9, 2007
PLD Türkiye (Professional Lighting Design Türkiye) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü, aydınlatma tasarımı ile ilgili bilincin artırılması adına yeni bir seminere ev sahipliği yapıyor.

Seminere Türkiye'den mimar Murat Tabanlıoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürü Muhammet Garip, PLD Türkiye Dergisi Editörü; PLDA Türkiye Temsilcisi Emre Güneş ve yurtdışından aydınlatma tasarımcıları Georgios Passidis (Yunanistan), Jan Dinnebier (Almanya), Johannes Dinnebier (Almanya) sunumları ile katılacak.

Aydınlatma tasarımı; bir mekanın (bu bir bina, bir ofis, bir çeşme, bir meydan ya da genel olarak şehir olabilir) gece nasıl algılanacağını belirler.

Mimarinin 4. boyutu olarak da kabul edilen aydınlatma tasarımı sayesinde insanların, karanlık çöktüğünde o "mekanı" kullanırken neler hissedeceğine karar vermek mümkün.

Aydınlatma tasarımı kavramı gün geçtikçe hakettiği öneme kavuşuyor ancak hala bu konudaki bilgi eksikliği ve konunun tartışılacağı platformların oluşturulması gerekliliği ortada.

İşte bu platformalardan birini oluşturmak, şehir, mimarlık ve aydınlatma tasarımı ilişkisine daha yakından bakmak amacıyla düzenlenen seminer İstanbul Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı'nın desteği ve Heper+Moonlight, Osram, Philips, Siteco, Tekfen ve Thorn firmalarının sponsorluğuyla gerçekleşiyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter