Tasarım Gazetesi
Icon Kasım Sayısı Kitap Hediyeli

Icon Kasım Sayısı Kitap Hediyeli

Ekim 31, 2007
icon kasim sayisiBir buzağının içi başlığıyla geçen ay yayımladığımız haberi, İtalyan tasarımının öncülerinden Alessandro Mendini icon UK'ye yazdığı sitem dolu mektubunda "zalimce" diye tanımlıyor ve sansasyon yaratmakla suçluyor. Sansasyonun sahibi ise bu ayın kapak konuğu Julia Lohmann.

Paris'te Galerie Kreo için tasarladığı The Lasting Void tabure, Mendini'yi galeri sahibi Didier Krezentowski'ye açık bir mektup yazacak kadar etkilemiş: "Ölü bir hayvanın son nefesini, çektiği acıyı doğrudan yansıtan ve ölümsüzleştirme adına bunu gündelik kullanıma yönelik bir ürün olarak önermeyi haklı çıkaran herhangi bir kuramsal, estetik metodolojik ve antropolojik bir neden göremiyorum. Bu fikir, sinik ve anlamsız, basitçe ölü bir bedenin ıstırabını eğlenceye dönüştürüyor." Lohmann ise buna karşılık "Tasarım yalnızca 'hoş'tan fazlası olmalı. Yaşamlarımız giderek daha çok nesneler aracılığıyla iletiliyor ve tüketim etrafında dönüyor. Nesnelere ilave bir duygusal ve etik işlevsellik katmak, tasarımcının sorumluluğu" diyerek yanıtlıyor.

Lohmann, düşünceli gerçekçi mi yoksa sadist bir şok taciri mi? Icon bu sorunun özelinde, kavramsallığın yükselişini ve sanat galerilerinde yeni bir açılım arayan tasarım dünyasını yeniden sorguluyor.

Icon kasım sayısının konuk editörü Zaha Hadid ise Patrik Schumacher ile birlikte modern kentin ütopyasını yazıyor. "Her zamanın kendi ütopyasına ihtiyacı var" diyor Hadid, "Gelişme düzeyini yansıtmayan bir toplum acayiptir, bir ucubedir. Ama bugünün ütopik spekülasyonlarına da pek güvenilmez."

Lümpen gerçekliğin ortasında yüksek kültür bölgesi, Santralistanbul'un mimarisi üzerine bir inceleme, Londra Tasarım Festivali'nden en iyiler, Peter Zumthor'un modernist galerisi Kolumba Müzesi, haber sayfalarında lego konut projesi, inziva yeri, bir şekerci dükkânı ve daha pek çok güncel haber icon sayfalarında.

Bu ay dergiyle birlikte sürpriz bir kitap da var: Iconistanbulrotası, kentin sadece bugüne ait sokaklarında değil, farklı mekân ve zaman katmanlarında keyifli bir yolculuğa çıkarıyor okurları...
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter