Tasarım Gazetesi
Professional Lighting Design Türkiye Müze Aydınlatması

Professional Lighting Design Türkiye: Müze Aydınlatması

Ekim 10, 2007
Her sayı bir tema çerçevesinde ışığı masaya yatıran PLD'nin Ağustos - Eylül sayısı zengin bir içerikle okurlarının karşısında.

Aydınlatma tasarımı ile mekanın ve sanat eserinin birbiri içinde erimesini sağlayan İspanya'nın Barselona kentindeki "Hammershoi i Dreyer" sergisi ve günışığı mimarisinin son derece modern ve vizyoner bir yapı biçimi olduğunu kanıtlayan, Almanya'nın Bad Driburg kasabasında inşa edilen Leonardo Glass Cube projeleri süslüyor bu son sayıyı.

Ayrıca "Müze Aydınlatmasında Tiyatral Yaklaşım", "Müze ve Sergileme Mekanlarının Aydınlatılması" ve "Sanat Uğruna Işık" başlıklı yazılar müze aydınlatması ile ilgili farklı bakış açılarını okuyucuya sunuyor.

Türkiye'den projelerimiz ise kamu imzası taşıyan ilk projelerden olan Bozdoğan Kemeri (İstanbul), 16. yüzyıldan kalma hamam ve 7. yüzyıla ait Bizans sarnıcı kalıntılarının müzeye dönüştürülmesiyle oluşan Rezan Has Müzesi (İstanbul), Kapadokya'da bulunan butik otel Anatolian Houses(Nevşehir), nadide eserlerin sergilendiği İzmir Tarih ve Sanat Müzesi (İzmir), Kanyon Eczacıbaşı Ofisleri (İstanbul), dikkat çekici tasarımıyla öne çıkan evcil hayvan mağazası Zoo&Co (Frankfurt).

Aydınlatma sektörünün trendlerini hangi parametreler belirliyor ve hangi parametrelerin belirlemesi gerekir. Cevabı yine son sayımızda.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter