Tasarım Gazetesi
Futbol Takımlarının Görsel Kimlikleri Üzerine Janissary FC

Futbol Takımlarının Görsel Kimlikleri Üzerine: Janissary FC

Ekim 7, 2007
JANISSARY FCSabancı Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı ve Görsel Sanatlar yüksek lisans programı mezunu Ege Sezen, 22 - 26 Ekim 2007'de Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Sanat Galerisi'nde yüksek lisans tezine ait tasarım işlerinden oluşan bir sergi yapıyor.

Sergiyi oluşturan işlerin özündeki konu futbol takımlarının görsel kimlikleri. Futbolda, yakın zamanda, "endüstrileşme" süreci hızlandı. Dolayısıyla, futbol klüplerinin gelirleri sponsorluklarla, televizyon yayınlarıyla ve ürün satışlarıyla önemli ölçüde arttı. Gün geçtikçe klüpler artık birer şirketmiş gibi yönetiliyorlar. Bu bağlamda, gelirlerin artmasıyla "marka yönetimi" de önem kazanıyor.

Ancak, genel olarak futbol klüplerinin görsel kimliğini oluşturan amblem, logo ve bunların yer aldığı ticari ürünler gibi unsurların tasarımları estetik olarak zayıf ve bir kimlik yansıtma çabasından uzak, yani "markasız" olarak karşımıza çıkıyor. Bu bakımdan, Janissary FC (JFC) bir futbol takımı kimliği yaratma adına bir model üretme çabası. Proje, zarif ve kimlikli bir tasarım yapma yoluyla, "kötü ve kimliksiz tasarım" sorununu çözmeye çalışıyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter