Tasarım Gazetesi
Gürültülü Bir Dörtyüzsaniye

Gürültülü Bir Dörtyüzsaniye

Ekim 7, 2007
Gurultulu Bir Dortyuzsaniye 01

4 Ekim Perşembe Akşamı Studio Live'da gerçekleşen tasarım etkinliği DÖRTYÜZSANİYE'ye en çok damgasını vuran olay salonda etkinlik süresince devam eden gürültüydü.

Difüzyon tarafından dördüncüsü düzenlenen tasarım etkinliği DÖRTYÜZSANİYE, dün akşam Studio Live'da gerçekleşti. Farklı alanlardan 10 projenin izleyicilerle paylaşıldığı etkinlikte sunum yapan tasarımcılar, salonda bir türlü önüne geçilemeyen gürültüden dolayı zaman zaman zor anlar yaşadılar.

Gurultulu Bir Dortyuzsaniye 02

Studio Live'daki dördüncü DÖRTYÜZSANİYE' de Erdem Helvacıoğlu, 06 plastik, Koray Kantarcıoğlu, Otto'nun İsveçlileri, Netame, Mahir M. Yavuz&Ebru Kurbak, Coccolat, 389g, 8artı ve Erkin Gören projelerini izleyicilerle paylaştı. Cocolat'ın yaratıcısı Elif Kolonkaya lezzetle tasarımı birleştirerek pastayı tasarım platformuna soktu. Senem Akçay, Deniz Cuylan ve Sadi Güren'in ortak projesi olan Netame'de izleyiciler ,ilüstrasyon, müzik ve öykü gibi farklı yatarım alanlarının aynı işte harmonisine tanık oldular.

Gurultulu Bir Dortyuzsaniye 03Ancak geceye asıl damgasını vuran birbirinden güzel sunumlar yerine, gece boyunca bir türlü bitmek bilmeyen gürültü oldu. Sahneye uzak kesimlerdeki izleyicilerden gelen gürültü tüm uyarılara rağmen etkinliğin sonuna kadar devam etti. Organizasyonu düzenleyen Difüzyon grubundan Enise B. Karaçizmeli etkinlikte gerçekleşen bu olayın çok tatsız olduğunu ve etkinliğin amacına ulaşmasını engellediğini belirterek gürültü yapanların dışarı çıkmasını istedi.

Etkinliğin ardından açıklama yapan Difuzyon'un iletişim koordinatörü Doğukan Ulupınar, bu etkinliğin İstanbul'da tasarımla ilgilenen kitle için bulunmaz bir fırsat olduğunu belirterek, " biz hiç bir maddi çıkar gözetmeksizin bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. DÖRTYÜZSANİYE izleyicisi yurtdışında para vererek izleyebilecekleri bir organizasyonu İstanbul'da ücretsiz olarak izleme şansını buluyor. Burada sunum yapan tasarımcı arkadaşlarımızın da bu etkinlikten hiç bir maddi çıkarları yok. Burada amaç buluşmak, paylaşmak ve bunun sonucunda İstanbul'daki tasarım çevresinin özgün yanlarını ortaya çıkarmak. Maalesef bu tür olaylar bizim hevesimizi kırıyor" dedi.

Difüzyon biri kış, ikisi ilkbahar aylarında olmak üzere üç DÖRTYÜZSANİYE daha yapmayı planlıyor.

Difüzyon profesyonel ve amatör tasarımcıların bir araya geldiği bir tasarım grubudur. Tüm grup üyeleri kentsel sanat formları, dijital dünya ve İstanbul kent yaşantısıyla yakından ilgilidir. Mimarlık, grafik, moda, endüstriyel tasarım, fotoğraf ve video gibi yaratıcı düşün alanlarını tek bir platformda toplayarak birbirleriyle daha yakından etkileşime geçmesini amaçlar.

Bilgi İçin: 0535 763 74 56
difuzyon.org @ gmail.com
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter