Tasarım Gazetesi
AKM Yasa Tasarısı Komisyondan Geçerken Mimarlar Doğru Çözüm İçin Çalışıyor

AKM Yasa Tasarısı Komisyondan Geçerken Mimarlar Doğru Çözüm İçin Çalışıyor

Ekim 4, 2007
SOSIstanbulTBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, AKP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam başkanlığında bugün toplanarak, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Hakkında Kanun Tasarısını görüştü. AKP'li ve CHP'li üyeler arasında gergin anların yaşandığı görüşmelerde AKM'nin yıkımı konusu gündemdeydi.

Komisyonda 22. dönemde kabul edilen "İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti" Hakkında Kanun tasarısı, tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandıktan sonra, maddelerine geçilmeden kabul gördü.

Milli Eğitim Komisyonu'nda AKM ile ilgili bu karar alınırken, Arkitera Mimarlik Merkezi ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) AKM'yi yıkmak yerine, alternatif öneriler üreterek bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınması, yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı'na ve İstanbul'a kazandırılması amacıyla S.O.S İstanbul Fikir Yarışması'nı düzenleyerek, mimarlık öğrencilerinin yaratıcı görüşlerini seslendirmeleri için bir platform yaratıyor.

Dr. Mimar Hayati Tabanlıoğlu tarafından tasarlandığı 1960 yılından ve tamamlanıp açılabildiği 1978 yılından bu yana kültür yaşamımızın ayrılmaz bir ögesi olan AKM'nin geleceği, S.O.S İstanbul yarışmasına katılan genç mimarlar tarafından değil, Milli Eğitim Komisyonu tarafından belirlendi. AKM, yıkılarak yerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, diğer belediye ve Hazine arazilerinden oluşacak alanlar katılarak, yeni bir Atatürk Kültür Merkezi binası yapılacak.

S.O.S İstanbul Yarışması, bu gelişmelere rağmen katılan mimar adaylarından, yeni ve genç alternatifler üretmesini bekleniyor. Jüri tarafından belirlenecek altı adet projenin sahipleri 3.500'er YTL ödüle hak kazanacaklar. Sonuçların 26 Kasım'da ilan edilmesinin ardından Aralık ayında, katılımcı tüm projeler gene AKM'de sergilenerek kamuoyu ile paylaşılacak.

S.O.S İstanbul hakkında detaylı bilgiye ve yarışma şartnamesine http://www.sos-istanbul.org adresinden ulaşabilirsiniz.

YARIŞMA TAKVİMİ
Yarışmanın ilanı ve web sitesinin açılışı: 1 Ağustos 2007
Soru-cevap süreci sonu: 15 Ekim 2007
Projelerin teslimi: 19 Kasım 2007
Sonuçların ilanı: 26 Kasım 2007
Sergi ve kollokyum: Aralık 2007
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter