Tasarım Gazetesi
icon Dergisi Ekim Sayısı Çıktı

icon Dergisi Ekim Sayısı Çıktı

Ekim 3, 2007
icon ekim sayisiKitlesel kişiselleştirme temasını bu ayın konusu olarak seçen kişi, lüks pazarının en ucunda yer alan bir isim: Giorgio Armani. Armani "Hepimiz kabul görmek istiyoruz ve zaman zaman farklılıklarımızı, kendilik duygumuzu bu arzu uğruna feda ediyoruz. Bu yüzden, aslında kendini ifade etme arzusunun giderek arttığı bir dönemde yaşıyor olduğumuzu hissetmek, son derece mutluluk verici" diyor ve kişiye özel tasarımlara olan yoğun ilgiyi, sivri uçları törpüleyen ve her şeyi aynılaştıran küreselleşme sürecine bağlıyor.

Bugün birçok marka "kendin yarat" sloganıyla, yaşamın her alanında kendini gösteren bireysellik arzusunu körüklüyor ve insanlara her şeyi kendi ölçülerine, isteklerine ve zevklerine göre yeniden tasarlayabilecekleri bir dünya vaat ediyor. Kuramda, yeni teknoloji ve hızlı prototipleme araçlarıyla tüketicilerin neredeyse satın aldıkları her ürünü kişiye özel hale getirebileceğini söyleyener de var. Peki, modada geleneksel üretim ve tedarik yöntemleriyle üretilen "couture" kişiselleştirme ihtiyacını karşılayabilirken; teknoloji milyonlarca insanın kendini ifade etme arzusunu doyurabilecek mi? İnsanlara post-endüstriyel çağı müjdeleyen bu ütopya, herkes için ne kadar gerçek olabilecek? Kişiye özelleştirmenin elde edilebilirliği arttıkça; birçok kişi yalnızca kendileri için imal edilen şeyleri edindikçe bunun mevcut değer sistemimizin üzerinde etkileri ne olacak? Giorgio Armani'nin editörlüğünü yaptığı Belgeler bölümünde, farklı düşünürler bu soruya yanıt arıyor.

Kitlesel kişiselleştirme tartışmaları bir yana bu ay, bir aydır sanat ve tasarımın medyada da konuşulması için eşsiz bir ortam yaratan ve gündemimizi hayli meşgul eden bienalden ve İstanbul tasarım haftasından izlenimler de bulacaksınız.

Bağlam köşesini ise bu ay modern ve çağdaş mobilyayı ilk kez Türkiye ile tanıştıran 60'ların erken modernistlerine ayırdık. Akademi mezunu genç ve idealist tasarımcıların öncülüğünde gelişen, başta Avrupalı modellerin kopyası olmuşsa da, daha sonra tasarıma benzersiz bir yerel yaklaşım getiren mobilyaların üretildiği bir dönemi ele alıyoruz.

İcon ekim sayısında ayrıca, incelikli tasarımların imzası Defne Koz ve mücevherin Damien Hirst'i Ted Noten ile söyleşiler; Next Enterprise'ın bulut kulesi, David Adjaye'nin son galeri binası, Shigeru Ban'dan kağıt bir köprü, Faruk Malhan imzalı Bakraz evleri gibi mimarlık dünyasından en yeni haberler ve yapılar üzerine yorumlar da var.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter