Tasarım Gazetesi
Slow Space Fast Pace Art Trail Görsel Sanatlar Festivali

Slow Space Fast Pace: Art Trail Görsel Sanatlar Festivali

Ekim 2, 2007
Maslen and Mehra

İrlanda'nın Cork kentinde, Eylül 2007'de on ikincisi düzenlenecek olan Art Trail Görsel Sanatlar Festivali kapsamındaki 'Yeni Küratör Ödülü' bu yıl Türkiye'den Rana Öztürk'e verildi. 2006'dan beri İrlanda'da yaşayan ve halen University College Cork'ta Sanat Tarihi doktorası yapmakta olan Öztürk'ün küratörlüğünü yaptığı 'Slow Space Fast Pace' sergisi, festivalin düzenlendiği 28 Eylül-7 Ekim 2007 tarihleri arasında görülebilecek. VitrA'nın sponsorluğunda, Cork'un Shandon semtinde gerçekleştirilecek olan 'Slow Space Fast Pace', İrlanda, Fransa, İngiltere ve Türkiye'den sanatçıları bir araya getiriyor.

Sanatçılar tarafından 1996'da başlatılan ve Cork'taki sanatçıların seslerini duyurmaları ve çalışmalarını geliştirmeleri için uluslararası bir platform sağlamayı hedefleyen bir oluşum olan Art Trail, kapsamında gerçekleştirilen birçok sergi, performans, seminer ve atölyeler ile İrlanda'nın en büyük sanat etkinlikleri arasında yer alıyor. Art Trail'in galeri mekânı dışında, kamusal alanı kullanan çağdaş sanat pratikleriyle ilişkiye giren bir sergi yapmak isteyen küratörlere yönelik 'Yeni Küratör Ödülü' bu yıl ikinci kez veriliyor.

'Slow Space Fast Pace' sergisi, teknolojik gelişmeler, üretim ve dağıtım ağlarındaki ve ekonomideki değişimler nedeniyle kentlerin sürekli bir dönüşüm içerisinde olduğu küreselleşme çağında, Cork'un Shandon bölgesi örneğinden yola çıkarak dün ve bugün, burası ve başka yerler, özel ve kamusalın çakışması ekseninde yaşanan kentsel zaman ve mekân algısını ele almayı hedefliyor. Günümüzün küresel, hızlı yaşamı içinde Cork, büyük metropollere nazaran sakin ve yavaş yaşantısıyla henüz kendine özgü küçük şehir karakterini yitirmemiş durumda. Ancak, Kelt Kaplanı'nın ekonomik büyümesinden kendine düşen payı almasıyla birlikte kentsel, sosyal ve nüfus yapısında dikkate değer değişimler geçiriyor. 'Slow Space Fast Pace', bir zamanlar tereyağı ticaretindeki rolüyle Cork'un, hatta İrlanda'nın önemli bir merkezi olan, ama bugün terk edilmiş binaları ve işlevsiz yapılarıyla şehir merkeziyle kontrast yaratan, ama sessiz de olsa yakın zamanda geçireceği dönüşümlerin işaretini veren Shandon'ı başlangıç noktası alarak kentteki değişimler ışığında kentsel zaman ve mekân deneyimini irdelerken; sanatçıların hem bu dönemi yaşayan bireyler hem de Shandon'ın geçmiş ve bugününe dışarıdan bakan kişiler olarak bu meselelere nasıl yaklaştıklarını göstermeyi amaçlıyor.

Ceren Oykut

Shandon'a özel olarak tasarlanan projelerin yer alacağı sergide; sokaklar, boşaltılmış evler, bina cepheleri, dükkân pencereleri, reklam panosu gibi açık alanlardaki mekâna özgü yerleştirme ve müdahaleler yer alacak. Sergiye Jim Buckley (İrlanda/İngiltere), Tim Furey (İrlanda), Belinda Guidi (İtalya/İngiltere), Greer MacKeogh (İrlanda), Maslen & Mehra (İngiltere), Julia Pallone (Fransa) ve Karnival Dergisi'nin (İrlanda) yanı sıra Türkiye'den Ceren Oykut ve Ebru Özseçen katılıyor. İstanbul'daki gündelik hayatı, güçlü bir gözlemcilikle tüm karmaşası ve çelişkileri ile betimleyen çizimleriyle tanınan Ceren Oykut sergi için bu kez Shandon'daki eski bir evin duvarlarına çizim yaptı. Dokuz günlük ziyareti sırasında her gün düzenli olarak eve gidip çalışan ve o evin bir nevi geçici sakini haline gelen Ceren Oykut, yine İstanbul'dan yola çıkarak yaptığı çalışmasında Marmaray ve metro projesi kazıları sırasında ortaya çıkan antik dünyanın en büyük limanından, son durağı Cork limanı olmuş olan Titanik'e ve birçok ince şehir detaylarına uzanan çizimleriyle İstanbul ile dünyanın en büyük doğal limanlarından birine sahip olan Cork arasında bir ilişki kurdu. Video, yerleştirme, performans gibi çeşitli medyumlardaki işlerinin yanı sıra kamusal alanda yaptığı projeler de üreten Ebru Özseçen ise Cork'un merkezinden Shandon'a çıkan dar sokaklardan birine yerleştireceği dans direkleri ve spot ışıklarla bu sokağın rolüne dikkat çekerken, sokağı bir tür sahneye çevirerek özel bir deneyimi kamusal alana çıkarıyor. Özseçen'in bu yapıtı ayrıca Shandon'da hissedilen tekinsizlik duygusundan yola çıkarak Shandon sakinleri ve ziyaretçilerine sokakla farklı bir ışık altında farklı bir ilişkiye geçme fırsatı tanıyor. Bir dansçıyla yapılacak dans performansı da direklerin performatif niteliğine dikkat çekecek.

Katılan sanatçılar ve yapıtlarına dair ayrıntılı bilgi için:
http://www.arttrail.ie/slowspace.html
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter