Tasarım Gazetesi
İznik Çinileri Vitra Karolarında

İznik Çinileri Vitra Karolarında

Ekim 2, 2007
Seramik karolarında İznik çinilerinin modern yorumunu kullanan VitrA Karo, kısa süre önce piyasaya sunduğu İznik Çinileri Koleksiyonu'yla, geleneksel desenleri orijinal görünüm ve renkleriyle sunuyor. VitrA Karo, el dekoru ve serigrafi tekniklerini kullanarak ürettiği Çintemani, Lale, Penç Rumi ve Penç Şemse gibi geleneksel İznik çini motiflerini, evlere ve ticari mekanlara taşıyor. Yapısında bulunan kuvars sayesinde ışığı doğrudan yansıtan çiniler, renklerin canlı ve parlak görünmesini sağlıyor. Özellikle iç mekanlarda kullanıldığında ortamı daha geniş ve ferah gösteren çini karolar, geçmişin dokusuyla bulundukları ortama farklı bir karakter kazandırıyor.

Iznik Cinileri Vitra KarolarindaPenç Şemse: İznik seramiğinin, 15. yüzyıl sonlarına doğru başlayan beyaz hamurlu, ince ve düzgün şeffaf sırlı grubunda; mavi-beyaz renkte, çiçekli kıvrık dal, rumi ve palmet ile ince arabesk bezemeli kaplar üretiliyordu. İznik çinilerinin geleneksel motifleri, VitrA karolarıyla hamam kültürünü tekrar yaşatıyor.

Çintemani: Bu motifi oluşturan üç benek, Osmanlılarda erkeklik, güç, kuvvet ve saltanatın sembolü olarak pars postu deseniyle birlikte kullanılmıştı. Özellikle 16. ve 17. yüzyıllarda çini, kumaş, halı gibi el sanatı ürünlerinde yer alıyordu.

Çintemani 2: Çinilerde en çok bilinen motif olan çintemaninin üç beneğine iki dalgalı çizgi eşlik ediyor. Üç yuvarlak figür pars postundaki beneklere, iki dalgalı çizgi ise kaplan ya da pars postuna benzetilmişti.

Lale: İznik çinilerinde beyaz zemin üzerine itinayla işlenen natüralist çiçek, yaprak, şakayık, lale, sümbül, karanfil, gül, erik ve narçiçeği motifleri arasından en çok, gerçeği kadar güzel lale motifine yer veriliyordu. VitrA Karo, İznik çinilerinin orijinal lale desenleriyle doğanın huzurunu evlere taşıyor.

Penç Rumi: 16. yüzyıl ortasından itibaren mavi-beyaz bezemeye yeşil firuze ve siyahla birlikte katılan şeffaf sır altındaki hafif kabarık mercan kırmızısı, 16. yüzyılın karakteristiği haline gelmişti. Bu bezemedeki natüralist üslup, özellikle dikkat çekiyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter