Tasarım Gazetesi
Çankayanın Mimarları

Çankaya'nın Mimarları

Ekim 1, 2007
Atatürk başta olmak üzere 11 cumhurbaşkanına ev sahipliği yapan Çankaya Köşkü geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Basın Başdanışmanı Ahmet Sever'in eşliğinde gazetecileri ağırladı.

Gazeteciler 1993'den itibaren cumhurbaşkanlarının ikametgahı olan Pembe Köşk'e götürüldü.

Köşk Müdürü binanın yapımına 1930 yılında karar verildiğini ve yeni binanın Atatürk'ün isteği ile Avusturyalı ünlü mimar Prof. Dr. Clemens Holzmeister tarafından projelendirildiğini ve köşkün zemin ile birinci kat olmak üzere iki kattan oluştuğunu belirtti.

Çankaya yerleşkesi içinde bulunan yerlerden biri de, 1935 yılında Atatürk tarafından kızkardeşi için mimar Seyfi Arkan'a yaptırılan, Makbule Hanım'ın isteği üzerine her taraftan güneş alması için camla kaplanan Camlı Köşk.

1951-1954 yılları arasında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı devlet başkanlarına ikametgah olarak ayrılan köşk, 1954-1970 yılları arasında Başbakanlık ve Senato Başkanlığı ikametgahı olarak kullanılmış.

Köşk 1974 yılında ilk olarak Abdurrahman Hancı tarafından restore edildi ve daha sonra 1994 yılında tekrar yapılandırılarak 300 metrakarelik bir otel ünitesine sahip olduktan sonra 1996 yılı başında tekrar yabancı Devlet Başkanlarını konuk etmek üzere kullanılmaya başlandı.

Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı'nın parlak örneklerinden olan bu tasarımlara ve adı geçen mimarlara Türkiye'nin Mimarlık Arşivi ARKİV sayesinde ulaşılabiliyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter