Tasarım Gazetesi
Jason Bruges Ekibinden Greenpeace İçin Işık Enstelasyonu

Jason Bruges Ekibinden Greenpeace İçin Işık Enstelasyonu

Ekim 1, 2007
Ödüllü tasarımcı Jason Bruges, Greenpeace tarafından bu yılın Eylül ayında Earl's Court'ta düzenlenecek olan 100% Light etkinliğinde sergilenmek üzere tamamı şiddeti ayarlanabilen kompakt floresan ampüllerden oluşan bir interaktif enstelasyon tasarlamak için görevlendirildi.

Jason Bruges Studio, yüzlerce interaktif CFL ampülden oluşan kabarık çiçek yataklarının süslediği anime bir bahçe hazırlayacak.

Hafifçe dalgalanan ışıkla aydınlatılacak olan kurulum, yakınından geçenlere çiçek yatağının yüzeyi boyunca titreşen ışığıyla dinamik olarak cevap veriyor.

Enstelasyon Greenpeace'in, akkor ampüllerin yerine verimli aydınlatmayı destekleyen kampanyasının bir parçasını oluşturuyor.

Konutlarda kullanılan dimmer anahtarları ile uyumlu yeni Varilight CFL ampülünün sergileneceği enstelasyon, bu etkin teknolojinin kullanılmaması için öne sürülen birçok sözde sebebi de ortadan kaldırıyor.

"Yakın dönemde tamamlamış olduğumuz rüzgar gücüyle çalışan 'Rüzgardan Işığa' kurulumunun ardından stüdyomuz, enerji verimliliği konusunda kendimize düşeni nasıl yapabileceğimiz konusuna dikkat çeken başka bir projede yer almaktan heyecan duyuyor," diyen Jason Bruges Studio Proje Müdürü Bibi Nelson, enerji verimliliğinin, iklim değişimlerine neden olan karbondioksit emisyonlarında önemli ölçüde azalma sağlayacak en ucuz, temiz ve güvenli yol olduğunu belirtiyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter