Tasarım Gazetesi
Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Eylül 23, 2007
Hacer Karanlik

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından düzenlenen 'Kadın Gözüyle Hayattan Kareler' fotoğraf yarışmasında birinciliğe Hacer Karanlık'ın eseri layık görüldü. 17 Eylül tarihinde İstanbul Mövenpick Otel'de bir araya gelen jüri üyeleri yarışmaya katılan 2500 fotoğraf arasından birinci, ikinci ve üçüncü fotoğraf ile; özel katalog ve sergi çalışmalarında kullanılacak fotoğrafları tespit etti.

Ceren Can

Bireysel emeklilik sektörünün lider kuruluşu Anadolu Hayat Emeklilik tarafından düzenlenen ve fotoğraf sanatıyla ilgilenen kadınlara açık olan 'Kadın Gözüyle Hayattan Kareler' adlı fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklandı. 30 Nisan-31 Ağustos tarihleri arasında yarışmaya katılan 2500 fotoğrafı 17 Eylül 2007'de İstanbul Mövenpick Otel'de jüri değerlendirdi. Jüri üyeleri Prof. Dr. Güler Ertan, Emine Ceylan, Tülin Dizdaroğlu ve Betül Çığır 'Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması'nda ilk üçe giren ve sergilemeye hak kazanan çalışmaları belirledi.

Eren Ozkapici

İFSAK danışmanlığında organize edilen yarışma sonucunda, İstanbul'dan yarışmaya katılan Hacer Karanlık; Van Gölü civarındaki Kıyıbükü Köyü'nde çektiği ve 'Emeğe Başlayış' adını verdiği eseri ile birinci seçildi. Yarışmanın ikincisi 'Mavi Önlük' isimli fotoğrafı ile yarışmaya Adana'dan katılan Ceren Can oldu. 'Kadın Gözüyle Hayattan Kareler' yarışmasında üçüncülük ödülünü ise Gölyazı'da çektiği 'Turuncu Temizlik' isimli eseriyle yarışmaya katılan Eren Özkapıcı almaya hak kazandı. Jüri üyeleri, ilk üçe giren eserlerin yanı sıra 45 eseri 'sergilenmeye değer', 12 eseri de kataloğa girmeye değer buldu. Bu eserler telif hakları ödenerek, Anadolu Hayat Emeklilik'in 17 Ekim 2007'de İstanbul Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi'nde açacağı fotoğraf sergisinde fotoğraf severlerle buluşacak.

Yarışmaya, değişik illerden 546 kadın fotoğrafçı çok çarpıcı fotoğraflarla katıldı. Yarışmada birincilik ödülünü kazanan Hacer Karanlık'ın şu sözleri, kadın gözüyle hayata farklı bir yorum getirmeye çalışan katılımcıların ortak duygusunu ortaya koyuyordu: "Hangi ülkeye, hangi şehre, hangi köye giderseniz gidin kadın her yerde aynı. Özveri, emek, güzellik, doğallık, asalet hep aynı. Anne, eş, kardeş, arkadaş, sırdaş olarak her an yanımızda aynı gizemle, çalışkanlıkla hızla ileriye doğru koşmaya devam ediyor..."

Dereceye giren ve sergilenmeye hak kazanan eserlerin listesine http://www.anadoluhayat.com.tr sitesinden ulaşabilirsiniz.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter