Tasarım Gazetesi
Buckminster Fuller Yarışması

Buckminster Fuller Yarışması

Eylül 22, 2007
Buckminster Fuller Enstitüsü seçeceği tek tasarıma 100,000$ para ödülü veren bir uluslararası tasarım ve bilim yarışması olan Buckminster Fuller Challenge için katılım çağrısını yaptı.

Yarışmada, insanlığın en öncelikli problemlerini mümkün olan potansiyeli taşıyan ve Dünya'nın ekolojik bütünlüğüne katkıda bulunan bir çözümün en kısa sürede çözme geliştirilmesini ve uygulanmasını desteklemek amacıyla verilen para ödülü 2008 Haziran'ında sahibini bulacak.

İleri görüşlü 20. yüzyıl fütüristi ve küresel düşünürü R. Buckminster Fuller'ın yaşamı ve çalışmalarından esinlenilerek düzenlenen yarışma, Fuller'ın 'trimtab prensibi' adını verdiği yaklaşıma somut örnekler teşkil eden çözümler arıyor.

Bir denizcilik terimi olan Trimtab, büyük teknelerde, ana dümeni izleyen kenarda, ilk momentum yaratarak ana dümenin daha rahat dönmesini sağlayan ve geminin yönlendirilmesini kolaylaştıran küçük dümen için kullanılıyor.

Yarışmanın kurucularından olan BFI Yöneticisi Elizabeth Thompson, "Belki ilk bakışta amaca uygun görünmeyebilecek ama daha yakından incelendiğinde ekolojik olarak daha sürdürülebilir bir geleceğe katkısı olacak yönleriyle bizi şaşırtacak birçok yaratıcı ve uygulanabilir çözüm bekliyoruz," şeklinde konuşuyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter