Tasarım Gazetesi
İmge  İz Burcu Yağcıoğlu

İmge / İz: Burcu Yağcıoğlu

Eylül 21, 2007
Image Trace Burcu YagciogluSıvının lekeselliği ile çizgisel tasvir bir araya gelerek resimde desensi bir zarafet oluşturuyor. Tek renk monotonluk yaratmıyor, süslemelerse resmin bütünündeki sadeliği bozmuyor. Durağan görünüş, izleyiciden ve sanatçıdan bağımsız, gizli bir devinim içinde: kâğıdın kimyası, renkler, lekeler zaman içinde değişmekte.

Kâğıdı bir malzeme ve resmin yapıldığı yüzey olmaktan öte bir medyuma dönüştüren Burcu Yağcıoğlu, yarı görünür yarı saklanmış imgelerle oyun oynarken, bir yandan da süreç içinde değişim gösteren resimleri için kendisine deneysel bir platform yaratıyor. Çeşit çeşit kâğıtlar üzerinde muhtemelen hiç son vermeyeceği araştırmalar yaparken, kâğıdın üzerinde sıvının bıraktığı izlerden yola çıkıyor. Desenlerinin bir kısmını yapmadan önce, kâğıtlarını limon suyu ile kaplıyor. Limon suyu, kâğıtla birlikte belli bir kimyasal dönüşüme girerken, o, kendisi hali hazırda bir oluşum sürecine girmiş olan resim üzerinde kahverengi mürekkeple resim/çizimlerine başlıyor. Ardından mürekkebin zamanla yitip silikleşecek kahverengisi ile kâğıt üzerinde yavaşça ama istikrarlı bir biçimde koyu bir kahverengiye bürünecek olan limon suyu, bu resim/çizimlerin zamanla dönüşüm ve değişim sürecinde başrolleri alıyorlar. Dolayısıyla, izleyiciyi yeniden gelip görmeye çağıran, tek bakışta belki biraz yarım kalacak bir deneyime dönüşüyor bu resim/çizimleler.

"İmgenin görünürken aynı zamanda gizlenmesi, imgenin, ardında sonsuz bir alan saklamasını sağlar" diyor Yağcıoğlu. Eserlerinde yarı görünür ve izleyiciye sadece ipuçları ile aktarılmış olan betimlemeler ile onların üzerlerini kaplayan örtümsü motifler, bu sonsuz alanın önünde izleyiciye sunulan bir kısmi boyuta dönüşüyor. Devasa bir düzlem üzerinde de, küçük boyutlu çalışmalarında da, hatta yüksek gramajlı kâğıtlarında da, uçuşan incecik kâğıtlarda da bu izlenim benzer bir çarpıcılıkta etkisini sürdürüyor.

İmge/İz
Burcu Yağcıoğlu
Proje4L/Elgiz Museum of Contemporary Art
6 September - 20 October 2007
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter