Tasarım Gazetesi
Evolver Online Kavramsal Mimarlık Dergisi

Evolver: Online Kavramsal Mimarlık Dergisi

Eylül 18, 2007
Thinkrbell Design Lab. tarafından size sunulan Evolver kolayca parçası olabileceğiniz online bir kavramsal mimarlık dergisi.

Her sayıda sizin tarafınızdan geliştirilecek ("evolve" edilecek) bir tema bulunur. Bu temayı (ki bir nesne, olgu, felsefe vb. olabilir.) analiz eder, içindeki ana veriyi süzer ve onu bir mimarlık ürününe dönüştürürsünüz. Ürün ölçeği önemsizdir, yeni bir kentsel alan veya bir kapı kolu olabilir.

Geliştime süreci bir objeyi bina formuna sokmak değildir. Temayı kırmanız; onun tarihine, etimolojisine bakmanız; ilişki kurulabilecek her şeyle olan bağlantılarını araştırmanız; düşüncenin sınırsız yollarını denemeniz ve bunları göstermeniz beklenmektedir. [Bu kötü bir örnek ama anlamanıza yardımcı olacaktır: "Sanat". Palet şekilli bir ressam stüdyosu fikri kulağa pek zihin açıcı gelmiyor, sanatın içine dalın. Politikayla, dinle, sanatçının kendisiyle olan ilişkilerine bakın; sanatın ve sanat türlerinin özgürleştirilmesini ve sınırlanmasını tartışın; birinde karar kılın ve dahası, bu tartışmaları tasarımınızda gösterin !

Neden Evolver?
Asıl düşünce, basitçe, düşünce egzersizi yapmak. Mimarlık öğrencisi veya mimarlık yapan bir mezun veya mimarlıkla ilgilenen herhangi biri olmanız farketmez; "evolver" zekanızı sivriltmek, kavramsal düşünebilmenizi geliştirmek içindir. Bir yarışma değildir, gönderilen her iş yayınlanacaktır; "evolver" ne kadar düşünebileceğimizi görmek, eski tarz mimarlığın kurallarını kırmak içindir. Vizyonu genişletmek, sınırları yok etmek içindir.

Unutmayın, "evolver" tüm diğer Thinkrbell projeleri gibi bir "think-tank" (düşünce deposu) projesidir; kendimizi(mimarlık camiasının üyelerini) yaptığımız işte daha iyi yapmak dışında hiçbir amacımız yoktur.

Nasıl Katılırım?
Tüm süreçte olduğu gibi sunum metodunda da özgürsünüz. Sonunda 72 dpi çözünürlükte yatay 100x707 piksel veya düşey 500x707 piksel büyüklüğünde sabit resim (jpg, png..) halinde bize gönderin ki, projeleri kataloglayabilelim ve tüm projeler elimizde aynı formatta bulunsun. [Büyük dosya boyutları ile çalışmanız önerilmektedir. Örneğin işiniz burada birileri tarafındna görülürse ve bir sergiye davet edilirseniz, elinizde baskıya uygun kalite-büyüklükte dosya olması işinize yarayacaktır.] 3D bilgisayar modelleme programları ve/veya çocuğunuzun, kardeşinizin boyama kalemlerini kullanabilirsiniz. Bir final projesi sunmakla zaman kaybetmeyin; "evolver" için eskiz işler çok daha iyi. Okuası kolay, anlaması kolay. Düşüncenizi anlamak, aklınızın nasıl çalıştığını görmek istiyoruz. Sadece ürünü değil.

Tema
"obscurity" = karanlık, belirsizlik, anlaşılmazlık. Kelimeyi düşünebildiğiniz her şekilde kullanın. Sizi sınırlanmamak için daha fazla ipucu vermiyoruz.

Son Katılım Tarihi
"obscurity" ile ilgili işinizi evolver @ thinkrbell.com adresine en geç 1 Ekim 2007 tarihine kadar göndermeniz halinde, işiniz bir sonraki "evolver"da yayınlanacaktır.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter