Tasarım Gazetesi
Atmosfer 41 Paralel

Atmosfer 41. Paralel

Eylül 18, 2007
Oleg Timchenko BucephalusGenç sanatın destekçisi Siemens Sanat, sanatçılar ve sanat severler için ayrıcalıklı bir platform sunmaya devam ediyor. Siemens Sanat, "Atmosfer 41. Paralel" isimli sergi ile, Avrupa Birliği'nin birçok başkentini kendine mekan seçen "Gürcistan Mevsimi" projesinin İstanbul ayağına 5 Eylül - 20 Ekim 2007 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Gürcistan Hükümeti, çağdaş kültür ve sanatı destekleme politikası doğrultusunda her yıl düzenlediği "Gürcistan Mevsimi" projesi ile Sovyet rejimi altında dışa açılamayan Gürcistan kültür ve sanatını batıya tanıtmayı hedefliyor. Bu yıl Paris, Berlin ve Londra gibi Avrupa Birliği başkentlerinde gerçekleştirilecek olan "Gürcistan Mevsimi" projesi kapsamında "Atmosfer 41. Paralel" isimli sergi, Türkiye'yi Siemens Sanat'ın katkılarıyla ziyaret ediyor.

Tiflis, İstanbul, Roma, New York, Barselona, Tiran gibi kentlerin üzerinde bulunduğu paralele işaret eden 41º 'den ismini alan sergide, coğrafi bir bilgi temel alınarak, kültürel bir oluşuma dönüştürülüyor. Küratörlüğünü Beral Madra ve Magda Guruli'nin yaptığı "Atmosfer 41. Paralel" sergisinin çıkış noktası olarak ortaya atılan 41. paralel kavramı, Sovyet dönemi öncesi ile günümüz sanatı arasındaki ilişkiye gönderme yaparak, Gürcistan'daki güncel sanatın ana eğilimlerini ve bu eğilimlerin uluslararası sanat sahnesindeki güncel eğilimlerle ilişkisini gözler önüne seriyor.

Günümüzün uluslar arası sanat ortamında çok iyi tanınan Mamuka Japharidze, Ira Kurmaeva, Koka Ramishvili, Maka Razmadze, Maya Sumbadze, Oleg Timchenko, Niko Tsetskhladze , Guram Tsibakhashvili, Guela Tsuladze, İliko Zautashvili gibi on Gürcü sanatçının resim, fotoğraf, video ve yerleştirmelerinden oluşan "Atmosfer 41. Paralel" sergisi, 10. İstanbul Bienali ile aynı döneme rastlayan 5 Eylül - 20 Ekim tarihleri arasında Siemens Sanat'ta görülebilir.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter