Tasarım Gazetesi
Türk Çinilerinin Üzerinde Çağdaş Resimler Elif Uras

Türk Çinilerinin Üzerinde Çağdaş Resimler: Elif Uras

Eylül 17, 2007
Turk Cinilerinin Uzerinde Cagdas Resimler Elif Uras

New York'ta yaşayan ressam Elif Uras, İznik Vakfı'nın İznik'teki çini atölyesinde, resimlerini geleneksel Türk çinilerinin üzerine geçirdi. İlk defa, geleneksel çini desenlerinin yerine çağdaş resimleme denemelerinin uygulandığı bu çalışmalar, 4 - 31 Eylül 2007 tarihleri arasında Bienal süresince Meşrutiyet Caddesi'ndeki Bilsar Binası'nda açılan "Sobe" sergisinde izlenebilecek.

1993 yılında faaliyetlerine başlayan İznik Vakfı'nın kurucusu Prof. Dr. Işıl Akbaygil'in desteğiyle, İznik'teki çini atölyesinde geleneksel yöntemlerle hazırlanan klasik kandiller, vazolar ve tabaklar üzerine resimlerini geçiren Elif Uras, çağdaş sanatı geleneksel malzemeler üzerinde uygulayarak klasik ile modern arasındaki keskin çizgiyi yumuşatıyor. Bienal süresince "Sobe" isimli sergide görülebilecek olan eserler, üç yüzyıl sonra "İznik çini" tekniğinin sırlarını araştırarak, eski teknikle İznik çinisini üretmeyi başaran İznik Vakfı için çağdaş resimleme denemelerinin ilk örneklerini teşkil ediyor.

İlk defa 14. yüzyılda Sultan Orhan Camii'nin mihrabında kullanılan İznik çinileri, daha sonra İznik çini yapımcılarının Osmanlı Sarayı'nın himayesinde, sarayları, camileri çiniyle bezemesiyle önemini artırdı. 17. yüzyıldan sonra saray güç kaybetmeye başlayınca ise İznik'teki çini atölyeleri geride hiçbir belge ve iz bırakmadan kayboldu. İznik Vakfı, araştırmaları sonucunda, üç yüzyıl sonra ilk kez eski teknikle "İznik çinisi" üretmeyi başardı.

İznik çinilerini özel kılan kuvars, Osmani'nin "necef" diye adlandırdığı, cam benzeri sert ve yarı değerli bir maden olma özelliği taşıyor. Kuvarsın, insanı ve çevreyi "pozitif" etkileyen çekme özelliği, kişi üzerindeki stresi tamamen emerek, İznik çinisine devamlı olarak dokunma isteği yaratıyor. Bordan mavi, bakırdan yeşil ve demirden kırmızı elde edilmesi gibi geleneksel boyalarla hazırlanan çiniler, tekrar kuvarsla sırlanarak pişirildiklerinde bu özelliklerini daha da artırıyorlar.

Kuruluşundan bu yana klasik çalışmalar üreten İznik Vakfı için büyük önem taşıyan Elif Uras'ın modern dokunuşlu geleneksel İznik çinileri, atölyedeki sanatçı ve ustaların katkısıyla renklendirilerek bir koleksiyon haline getiriliyor. 4 - 31 Eylül 2007 tarihleri arasında Bienal süresince Meşrutiyet Caddesi'ndeki Bilsar Binası'nda açılan "Sobe" sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak olan koleksiyon, çağdaş sanatın yenilikçiliğini vurgulayan bir önem içeriyor.
©2003-2010 Tasarım Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır Google+ Twitter